Скорочений чин таїнства Єлеосвячення

ТРЕБНИК

Священик в єпитрахилі (якщо можливо, то й у фелоні) починає:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Алилуя, глас 6.

Стих 1: Господи, не суди мене в ярос­ті Твоїй і не карай мене в гніві Твоїм.
Стих 2: Помилуй мене, Господи, бо я немічний.

Тропар, глас 4:

Ти єдиний, Христе, скорий у заступ­ництві, скоро відвідай з висоти страж­денного раба Твого (стражденну рабу Твою), визволи від недуг і гірких хвороб, підніми його (її) молитвами Богороди­ці, щоб він оспівував (вона оспівувала) Тебе і безперестанно славив (славила), єдиний Людинолюбче.

Після цього свяще­ник виголошує єктенію:

В мирі Господу помолимось.

Господи, помилуй.

За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.

Господи, помилуй.

За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.

Господи, помилуй.

За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господу помолимось.

Господи, помилуй.

Щоб благословився єлей цей силою і дією, і сходженням Святого Духа, Гос­поду помолимось.

Господи, помилуй.

За раба Божого (рабу Божу) (ім’я), і щоб Бог відвідав його (її), і щоб зійшла на нього (на неї) благодать Святого Духа, Господу помолимось.

Господи, помилуй.

Щоб визволитися йому (їй) і нам від усякої скорботи, гніву та недолі, Господу помолимось.

Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Господи, помилуй.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зі всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Тобі, Господи.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Амінь.

Потім священик вливає вино (або воду) в єлей, благословляє його і промовляє молитву:

Господу помолимось.
Господи, помилуй.

Господи, милістю і щедротами Тво­їми Ти зціляєш страждання душ і тіл наших: Сам, Владико, освяти єлей цей, щоб помазання ним було на зцілення і на зміну всякого страждання, скверни плоті і духу, й усякого зла; щоб і в цьому прославилося Твоє пресвяте ім’я, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Будьмо уважні.

Мир усім.
І духові твоєму.

Прокимен, глас 1: Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми уповаємо на Тебе.
Стих: Радуйтеся, праведні, в Госпо­ді, праведним подобає похвала.

Премудрість.
Соборного послання святого апос­тола Якова читання (зач.57: Як.5:10-16).
Будьмо уважні.

Браття, візьміть за приклад тяжкі страждання і довготерпіння пророків, які говорили ім’ям Господнім. Ось ми ублажаємо тих, які терпіли. Ви чули про терпіння Іова і бачили кінець його від Господа; бо Господь вельми Милостивий і Щедрий. Перш за все, браття мої, не кляніться ні небом, ні землею, ні іншою якою клятвою, а нехай буде у вас: “так, так” і “ні, ні”, щоб вам не зазнати осуду. Якщо хто з вас тяжко страждає, нехай молиться. Хто в до­брому настрої, нехай співає псалми. Чи хто з вас занедужає, нехай покличе пресвітерів Церкви і нехай помоляться над ним, помазавши його оливою в ім’я Господнє. І молитва віри зцілить недужого, і підведе його Господь; і, якщо він гріхи вчинив, простяться йому. Отже, признавайтесь один одному в про­винах і моліться один за одного, щоб вам зцілитися, бо багато може щира молитва праведного.

Премудрість. Алилуя, глас 8.

Стих: Про милість і правосуддя буду співати Тобі, Господи.
Алилуя (тричі).

Премудрість. Станьмо побожно, вислухаймо свя­те Євангеліє.

Мир усім.
І духові твоєму.

Від Марка святого Євангелія читання (зач.23: Мк.6:7-13).
Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Будьмо уважні.

Одного разу покликав Ісус дванадцятьох і почав посилати їх по двоє, даючи їм владу над нечистими духами. І заповідав їм нічого не брати в дорогу, тільки один жезл: ні торбини, ні хліба, ні міді в поясі, щоб були взуті у сандалі, і не зодягалися у дві одежі. І сказав їм: коли де увійдете в дім, залишайтеся в ньому, доки не підете з того місця. І коли хто не прийме вас і не послухає вас, виходячи звідти, обтрусіть порох з ніг ваших, на свідчення проти них. Істинно кажу вам: відрадніше буде Содому і Гоморрі в день судний, ніж місту тому. Вони пішли і проповідували, щоб покаялися; виганяли багатьох бісів і багатьох хворих мазали оливою і зціляли.

Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Потім єктенія:

Помилуй нас, Боже, з великої ми­лості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Господи, помилуй. (тричі)

Ще молимось за милість, життя, мир, здоров’я, спасіння, Боже завітання і відпущення гріхів раба Божого (раби Божої) (ім’я).

Господи, помилуй. (тричі)

І за прощення йому (їй) усякої про­вини, вільної і невільної, Господу помолимось.

Господи, помилуй. (тричі)

Бо Ти Милостивий і Людинолюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Священик промовляє молитву:

Господу помолимось.
Господи, помилуй.

Владико Вседержителю, Святий Царю, Ти караєш, але не умертвляєш, утверджуєш тих, що падають, і піднімаєш повалених, зціляєш тілесні скорботи людей. Молимося Тобі, Боже наш, щоб Ти послав милість Твою на єлей цей і на тих, що помазуються ним в ім’я Твоє, і нехай буде їм на зцілення душі й тіла і на очищення, й на зміну усякого страждання і всякої недуги і рани, і всякої скверни тіла й духу. Так, Господи, цілющу Твою силу з небес пошли, доторкнися до тіла, погаси вогневицю, вгамуй пристрасті й усяку неміч приховану. Будь Лікарем раба Твого (раби Твоєї) (ім’я), підніми його (її) з постелі хвороби і з ложа страждання цілим (цілою) і здоровим (здоровою), даруй його (її) Церкві Твоїй, щоб він догоджав (вона догоджала) на благо і чинив (чинила) волю Твою.
Твоє бо є, щоб милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Ду­хові, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Вмочивши стручок у святий єлей, священик помазує ним хрестовидно, на чолі, на ніздрях, на щоках, на вустах, на грудях, на руках з обох боків, про­мовляючи молитву:

Отче Святий, Лікарю душ і тіл, Ти послав Єдинородного Твого Сина, Господа нашого Ісуса Христа, Який усяку недугу зціляє і від смерті визволяє, зціли і раба Твого (рабу Твою) (ім’я) від тілесної і душевної його (її) немочі й оживотвори його (її) благодаттю Христа Твого: молитвами Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, заступництвом чесних Небесних Сил безплотних, силою Чесного і Животворчого Хреста, чесного і славного пророка, Предтечі і Хрестителя Іоана, святих славних і всехвальних апостолів, святих славних і добропобідних мучеників, преподобних і богоносних отців наших, святих і цілителів безсрібників  Косми і Даміана, Кира й Іоана, Пантелеймона та Єрмолая, Самсона і Диомида, Фотія й Аникити, святих і праведних Богоотців Іоакима й Анни і всіх святих.
Бо Ти єси джерело зцілення, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з Єдинородним Твої Сином і Єдиносущним Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Після закінчення помазання священик бере святе Євангеліє і, відкривши його, кла­де сторінками на голову хворому (хворій), і промовляє молитву

Царю Святий, Милосердний і Многомилостивий Господи Ісусе Христе, Сину і Слово Бога Живого, Ти не хочеш смерті грішника, але щоб він навернувся і був живим. Не покладаю руки моєї грішної на голову того, що прийшов (тієї, що прийшла) до Тебе у гріхах і просить у Тебе через нас відпущення гріхів, але Твою руку, кріпку і сильну, що у Святому Євангелії цьому, яке співслужителі мої тримають на голові раба Твого (раби Твоєї) (ім’я), і молюся з ними, і благаю милостиве і незлопам’ятливе людинолюбство Твоє, Боже, Спасителю наш. Ти через пророка Твого Нафана дарував відпущення Давидові, що пока­явся у своїх гріхах, і прийняв молитву Манасії з покаянням. Сам і раба Твого (рабу Твою) (ім’я), що кається у своїх грі­хах, прийми зі звичним Твоїм людинолюбством, прощаючи всі його (її) гріхи.
Бо Ти є Бог наш, що звелів прощати сімдесят разів по сім тим, що впадають у гріхи, бо яка велич Твоя, така і милість Твоя, і Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Знявши Євангеліє з голови, дає його хворому (хворій) для цілування.

І починає священик чин Сповіді й При­частя хворого ≡

Якщо ж ні, то закінчує так:

Слава Тобі, Христе Боже, надіє на­ша, слава Тобі.

Слава Отцю і Сину, і Святому Ду­хові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Господи, помилуй (тричі)Благо­слови.

Христос, істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Ма­тері, силою Чесного і Животворчого Хреста, святого славного і всехвального апостола Якова, першого архієрея Єру­салимського, брата Божого, і всіх свя­тих, спасе і помилує нас, бо Він Благий і Людинолюбний.