Чин благословення і освячення надгробного хреста

ТРЕБНИК

Священик, в єпитрахилі і фелоні, стає перед хрестом, кадить його і починає:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Тропар, глас 1:
Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемо­гу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас – оселю Твою (тричі).

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Кондак, глас 4:

Вознісся на Хрест волею, Христе Боже, новим людям Твоїм, що носять ім’я Твоє, щедроти Твої даруй. Звесели силою Твоєю благовірних людей, подаючи їм перемогу над супротивниками зброєю миру – Хрес­том Твоїм, непоборним знаменом пе­ремоги.

І далі співаємо тричі тропар, глас 6:

Пошли благодать Твою, Життєдавче, і хрест цей освяти і всім людям Твоїм даруй його на поміч і утвер­дження.

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Боже слави, Отче Вседержителю, Боже Саваофе! Ти деревом життя, що посеред раю знаходилося,  провістив Животворчий Хрест, на якому улюблений Твій Син, цвяхами прибитий, помер і смертю смерть подолав, і дарував його Церкві як непереможну зброю, утвердження віри, непохитну надію на вічне життя. Тому й ми, раби Твої, обдаровані такими благодіяннями і вдячні, славу й хвалу, і смиренне поклоніння приносимо в молитві перед величчю Твоєю. Пошли нині благодать Пресвятого Твого Духа, поглянь у милості на знамення це хресне, що гріб спочилого тут вірного раба Твого (ім’я) осіняє, і благослови, і освяти його, щоб було воно супроти всіх ворогів видимих і невидимих знаменням грізним і сильним, що відкидає і відбиває всі підступи і напади диявольські. А людям Твоїм нехай буде воно могутнім захистом, для утвердження віри, підкріплення надії, щоб вони перемагали ворога і утверджувалися в добрі. Всіх, хто перед цим знаменням Тобі кланятиметься і прохання свої приносити буде, милостиво почуй і все необхідне щедро подай. І як Ти хрестом світ від осуду за гріх звільнив, так і рабам Твоїм, що це хресне знамення з вірою встановили і тут заради любові до померлих і спочилих, які лежать на цьому місці, звели, силою хреста улюбленого Сина Твого дай бути завжди переможцями гріха, і всі земні й небесні блага їм даруй, і хрестом завжди на добро всіх вірних направляй, щоб отримали вони небесні вінці. Бо Ти є джерело освячення, і щедро наділяєш благами, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і навіки віків.

Хор: Амінь.

Священик кропить свяченою водою хрест тричі, щоразу виголошуючи:

Освячується хрест цей благодат­тю Пресвятого Духа, окропленням водою цією свяченою, в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Диякон: Премудрість.

Священик: Пресвята Богородице, спаси нас.
Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі.
Хор: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Господи, помилуй
(тричі).
Благослови.

І далі відпуст:

Христос, істинний Бог наш, що на древі хреснім ради нашого спасіння розіп’явся і смерть прийняти зволив, і третього дня з мертвих воскрес, молитвами Пречистої Своєї Матері, силою Чесного і Животворчого Хреста, свя­тих славних і всехвальних апостолів і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Благий і Людинолюбний.

Хор: Амінь.