ЧИН ОСВЯЧЕННЯ НОВОГО КЛАДОВИЩА

ТРЕБНИК

Встановлюють на визначеному місці дерев’яний хрест. Біля хреста на приготованому столі  готують три свічки і все для освячення води.

Ієрей, зодягнений у світлі ризи, освятивши воду, починає:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 50

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе Єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже, праведний Ти у слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом – і очищуся, омий мене – і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість – і зрадіють кості мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме прав­ду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові – це дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай збудуються стіни єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення: тоді покла­дуть на Жертовник Твій тельців.

Диякон виголошує єктенію:

В мирі Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб кладовище це благодаттю Божою було вільним від усіх підступів супротивних духів і усілякого їхнього впливу, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб кладовище це з божественною допомогою прийняло благополучне і досконале очищення, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб кладовище це отримало божественного очищення і сповнилося щедрим благословення, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб кладовище це з божественним благословенням набуло повноти освячення, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб визволив нас від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Хор: Господи, помилуй.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зі всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Хор: Тобі, Господи.

Виголос: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклонення, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

По закінченні єктенії ієрей окроплює встановлений чесний хрест і все кладовище, промовляючи:

Окропи мене ісопом – і очищуся, омий мене – і стану біліший від снігу.
Стих: Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої.
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Під час окроплення, співці співають тропарі:

глас 5
Молимо Тебе, лагідного Бога: упокой на лоні Авраама рабів Твоїх, Христе, тих, які переставилися до Тебе від суєти житейської, і тут поховані, сподоби вічного світла, прощаючи, як Благий, їхні прогрішення.

Слава: глас 3
Коли покликані Тобою станемо перед непідкупним судом Твоїм, Господи, не осором тих, що вірували в Тебе, Спасе наш. Бо всі ми згрішили, але не відступили від Тебе. Тому молимо Тебе за всіх праведних Твоїх, Христе: упокой тих, котрих Ти прийняв, бо Ти єдиний безгрішний

І нині:

Душі тих, які від скороминущого переходять до Тебе, Спасе, і тут поховані, упокой як безсмертний, всесильний і єдиний людинолюбець. Прости їм, як милосердний, скоєне ними, і змилуйся над творінням рук Твоїх, милостивий, молитвами Богородиці, єдиний людинолюбче.

І читає священик молитву:

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Боже всемогутній, Ти оберігаєш душі, є запорукою спасіння, вінчаєш віруючих, молимо Тебе: зглянься жалісно на недостоїнство нас, покірних слуг Твоїх, і кладовище це очисти, благослови і освяти, щоб тіла людей, які спочиватимуть тут після відходу з цього життя, у великий день страшного суду Твого разом з праведними удостоїлися радості вічного життя. Бо Ти єси воскресіння, життя і упокоєння спочилих рабів Твоїх, Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з Без­начальним Твоїм Отцем і Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Диякон: Будьмо уважні.

Священик: Мир усім.
Читець: І духові твоєму.

Прокимен, глас 6: Бог виводить скованих з силою, ще й непокірливих, що в гробах перебувають.
Стих: Бог на святім місці своїм, Бог оселює одиноких у домі.

Диякон: Премудрість.
Читець: Діянь святих апостолів читання (зач.33: Діян.13:25-37).
Диякон: Будьмо уважні.

Читець:
Тоді, закінчуючи ж путь свою, Іоанн говорив: “За кого ви мене вважаєте? Я не Той; але ось іде за мною, у Якого я недостойний розв’язати взуття на ногах. Мужі-браття, сини роду Авраамового і всі між вами, хто боїться Бога! Вам послано слово спасіння цього. Бо жителі Єрусалима і начальники їхні, не визнавши Його і осудивши, сповнили слова пророчі, що читаються кожної суботи, і, не знайшовши в Ньому ніякої провини, вартої смерті, просили Пилата вбити Його. Коли ж сповнилось усе, написане про Нього, то, знявши з дерева, поклали Його до гробу. А Бог воскресив Його з мертвих. Він багато днів являвся тим, які вийшли з Ним із Галилеї до Єрусалима і які нині є свідками Його перед народом. І ми благовістимо вам, що обітницю, дану батькам, Бог виконав нам, дітям їхнім, воскресивши Ісуса, як і в другому псалмі написано: “Ти Син Мій: Я нині родив Тебе”. А що воскресив Його з мертвих, так що Він уже не обернеться в тління, про це сказав так: “Я дам вам милості, обіцяні Давидові, вірно”. Тому й в іншому місці говорить: “Не даси Святому Твоєму побачити тління”. Давид, послуживши у свій час Божій волі, упокоївся, і приєднався до своїх отців, і побачив тління; а Той, Котрого Бог воскресив, не побачив тління.

Священик: Мир тобі.
Читець: І духові твоєму.

Диякон: Премудрість. Алилуя, глас 1.
Хор: Алилуя (тричі).

Стих: Блаженні, кого обрав і прийняв Ти, Господи.
Хор: Алилуя (тричі).

Диякон: Премудрість. Станьмо побожно, вислухаймо свя­те Євангеліє.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Священик: Від Іоанна святого Євангелія читання (зач.62: Ін.19:38-42).
Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Диякон: Будьмо уважні.

Священик:
Тоді Йосиф з Аримафеї, ученик Ісуса, але таємний – з остраху перед юдеями, просив Пилата, щоб зняти тіло Ісуса; і Пилат дозволив. Він пішов і зняв тіло Ісуса. Прийшов також і Никодим, який приходив раніше до Ісуса вночі, і приніс суміш смирни та алое, близько сотні літрів. Отже, вони взяли тіло Ісуса і обгорнули пеленами з пахощами, як за звичаєм поховання в юдеїв. На тому місці, де Його розіп’яли, був сад, і в саду новий гріб, в якому ще ніхто ніколи не був покладений. Там і поклали Ісуса ради п’ятниці юдейської, тому що гріб був близько.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

І знову промовляє священик молитву:

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Священик:
Боже, Творче всього світу, людського роду відкупителю, усіх видимих і невидимих створінь повновладний управителю, молимо Тебе благальним голосом і чистим серцем, щоб це кладовище, на якому будуть спочивати тіла рабів Твоїх, по завершенні цього скороминущого і короткочасного життя, Ти очистив, благословив і освятив, і зволив подати вічну радість всім тим, кому з Твого превеликого милосердя зволиш дарувати відпущення гріхів, усім переставленим, хто буде похований тілом на цьому кладовищі, хто в очікуванні голосу сурми першого ангела Твого. Щедротами і людинолюбством єдинородного Сина Твого, Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа, що з Ним благословен Ти, з Пресвятим, і благим, і животворчим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови наші вклонімо перед Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Священик:

Боже, з Твоєї милості душі вірних покояться. І ми сердечно молимось до Тебе, Господи, ангела Твого святого зішли для охорони цьому кладовищу, і душі рабів Твоїх, тіла котрих тут будуть поховані, визволь від усіх гріховних оков, щоб вони завжди з усіма святими нескінчено раділи перед Тобою. Всемогутній Боже, Отче передвічний і Господь пресвятий, Ти освячуєш усяке місце і все перемінюєш на краще, від Тебе і через Тебе сходить з Небес на землю всяке благословення, дай цьому місцю очищення, благословіння, і освячення, щоб це кладовище дало насолоду успіння і упокоєння тілам спочилих і тут похованих, а душі їх нехай пізнають нескінченну повноту Твоєї насолоди. Нині ж нехай у вишньому Єрусалимі раби Твої в радості і веселості перебувають, доки великого судного дня з гробів тіла свої приймуть, і грядущого Господа на суді з плодом добрих діл зустріти зможуть. Бо Ти єси воскресіння, життя і упокоєння спочилих рабів Твоїх, Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з Безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор:Амінь.

Диякон проголошує єктенію:

ЄКТЕНІЯ

Помилуй нас, Боже, з великої ми­лості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось за упокоєння душ спочилих рабів Божих (імена) і за відпущення їм усякої провини вільної і невільної.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Щоб Господь Бог оселив їхні душі там, де праведні спочивають.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Милості Божої, Царства Небесного і відпущення гріхів їхніх у Хрис­та, Безсмертного Царя і Бога нашого, просимо.
Хор: Подай, Господи.

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Священик: Боже духів і всього тілесного, Ти смерть подолав і диявола знищив, і життя світові Твоєму подав. Сам, Господи, упокой душі спочилих рабів Твоїх (імена) у місці світлім, у місці квітучім, у місці спокою, де нема ні недуги, ні скорботи, ні зітхання. Всякий гріх, що вчинили вони словом чи ділом, чи думкою як Благий і Людинолюбний Бог прости, бо немає людини, що жила б і не згрішила. Бо тільки Ти один без гріха. Правда Твоя – правда вічна, і слово Твоє – істина.
Бо Ти єси воскресіння, життя і упокоєння спочилих рабів Твоїх (імена), Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з Безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Диякон: Премудрість.
Священик: Пресвята Богородиця, спаси нас.

Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.
Ім’ям Господнім благослови, отче.

І виголошує священик відпуст.

Христос, що воскрес із мертвих, істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, силою чесного і животворчого Хреста, молитвами святих славних апостолів, і всіх святих Своїх, помилує і спасе нас, як благий і людинолюбець.
Хор: Амінь.