Чин благословення і освячення образа Пресвятої Тройці
(Хрещення Господнього, Преображення та Зішестя Святого Духа)

ТРЕБНИК

Священик, в єпитрахилі і фелоні, стає перед покритим рушником столом, на якому покладена ікона, кадить її і починає:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 66

Боже, ущедри нас і благослови нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас. Щоб пізнали ми на землі путь Твою, в усіх народах – спасіння Твоє. Нехай славлять Тебе народи, Боже, нехай славлять Тебе народи всі. Нехай веселяться і радіють племена, бо Ти судиш народи праведно і керуєш всіма племенами на землі. Нехай славлять Тебе народи, Боже, нехай славлять Тебе народи всі. Земля дає плід свій: благослови нас, Боже, Боже наш. Нехай благословить нас Бог, і нехай бояться Його всі краї землі.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі)

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Боже, у Тройці Святій славимий, що Його ні розум не може збагнути, ні слово не може висловити; Його ніхто з людей ніде не бачив, тільки – як Святе Письмо і як Богогласні апостоли нас навчили; так віримо і так сповідуємо Тебе, Безначального Бога Отця, і Єдиносущного Твого Сина, і Співпрестольного і Рівноістотного Твого Духа. І як Старий Завіт оповідає нам про Твоє явлення преславному патріарху Аврааму У вигляді трьох ангелів, так у Новій Благодаті явився Отець в голосі з неба, Син – тілом в Йордані і Дух Святий – у вигляді голубинім. І ще Син, що тілом вознісся на небо і сидить праворуч Бога, послав Утішителя Духа на апостолів у вигляді вогненних язиків. І на Фаворі Отець у голосі, Дух Святий у хмарі і Син у пресвітлім сяйві показався трьом ученикам. Отже, Тебе, Єдиного славимого Бога, ми не тільки устами визнаємо, але для повсякчасного уявлення і образ пишемо, не для того, щоб за божество вважати його, але щоб, споглядаючи на нього тілесними очима, мислено бачити Тебе, Бога нашого, і, шануючи образ, славити і величати Тебе, Творця, Визволителя і Освятителя нашого, та згадувати незчисленні Твої благодійства, бо ж вшанування образа переходить на первообраз. Отже, нині поставивши перед Твоєю величністю цю ікону для побожного вшанування, просимо, молимо і ревно благаємо Тебе, Мило­сердний: споглянь милостиво на неї і зішли Твоє небесне благословення, в ім’я Твоє трисвяте благослови й освяти її, щоб ті, хто буде побожно її шанувати і перед нею Тобі смиренно поклонятися і з вірою молитися, знайшли милість, одержали благодать, звільнилися від усяких бід і скорбот, мали прощення гріхів і сподобилися Небесного Цар­ства, благодаттю і щедротами і людинолюбством Тебе, Єдиного, в Тройці славленого Бога, Отця і Сина, і Свято­го Духа; Йому ж слава нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші вклоніть пе­ред Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Господи Боже, що Тебе славлять і Тобі поклоняються у Святій Тройці! Нині вислухай молитву нашу і пошли Твоє небесне Божественне благословення, і благослови й освяти образ цей окропленням водою цією свяченою на славу Твою і на спа­сіння людей Твоїх.
Бо Ти єси освячення наше, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Свя­тому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Священик кропить свяченою водою образ тричі, щоразу виголошуючи:

Освячується образ цей благодат­тю Пресвятого Духа, окропленням во­дою цією свяченою, в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Перед відпустом хор співає стихиру, якщо це образ Пресвятої Тройці, або, якщо на образі зо­бражено свято Богоявлення чи Преображен­ня, чи Зішестя Святого Духа, то співає тро­пар і кондак зображеного свята:

Стихира, глас 8:
Прийдіть, люди, Триіпостасному Божеству поклонімося, Синові в Отці зі Святим Духом: Отець бо споконвіку народжує Сина Єдинородного і Співпрестольного, і Дух Святий є в Отці з Сином славлений; єдина Сила, єдине Єство, єдине Божество, Йому всі ми, поклоняючись, промовляємо: Святий Боже, що все вчинив Сином через дій­ство Святого Духа; Святий Крі’пкий, через Якого ми Отця пізнали, і Дух Святий прийшов у світ; Святий Без­смертний, Утішителю Душе, що від Отця сходиш і в Сині перебуваєш, – Тройце Свята, слава Тобі.

ВІДПУСТ

Христос, Істинний Бог наш, що в подобі вогненних язиків з Неба послав Пресвятого Духа на святих Своїх учеників і апостолів, молитвами пречистої Своєї Матері і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Хор: Амінь.

Тропар, глас 8:
Благословенний Ти, Христе Боже наш, що премудрими рибалок явив, пославши їм Духа Святого, і ними уловив вселену Чоловіколюбний, слава Тобі.

Кондак, глас 8:
Коли Ти, зійшовши, мови змішав, розділив Ти народи, Всевишній. Коли ж вогненні язики роздавав, то покликав усіх до єдності, і однодушно славимо Святого Духа.

ВІДПУСТ

Христос, Істинний Бог наш, що в подобі вогненних язиків з Неба послав Пресвятого Духа на святих Своїх учеників і апостолів, молитвами пречистої Своєї Матері і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Хор: Амінь.

Тропар, гл. 1:
Коли в Йордані хрестився Ти, Господи, відкрилось поклоніння Святій Тройці, бо голос Отця про Тебе свідчив, називаючи Тебе улюбленим Сином, і Дух у вигляді голубиному / ці слова стверджував. Слава Тобі, Христе Боже, що з’явився і світ просвітив.

Кондак, гл. 4:
Явився єси днесь у вселенній, і світ Твій, Господи, знаменується на нас, що свідомо Тебе славимо. Ти прийшов і з’явився єси, / Світе Неприступний.

ВІДПУСТ

Христос, Істинний Бог наш, що в Йордані від Іоана зволив хреститися ради нашого спасіння, молитвами пречистої Своєї Матері і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Хор: Амінь.

Тропар, гл. 7:
Преобразився Ти на горі, Христе Боже, показавши ученикам Твоїм славу Твою, скільки їм можна було. Нехай засяє і нам грішним світло Твоє споконвічне, молитвами Богородиці, Світлодавче, слава Тобі.

Кондак, гл. 7:
На горі преобразився Ти, Христе Боже, і ученики Твої, оскільки їм можна було, славу Твою бачили, щоб, коли побачать Тебе розп’ятого, зрозуміли, що страждаєш Ти з волі Своєї, і світові проповідували, що Ти воістину Отцеве сяйво.

ВІДПУСТ

Христос, Істинний Бог наш, що на горі Фаворській преобразився в славі перед святими Своїми учениками і апостолами, молитвами пречистої Своєї Матері і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбець.

Хор: Амінь.