Чин молитовний під час поховання померлої людини (при крайній потребі, коли архієрей дасть благословення)

ТРЕБНИК

Благословенний Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Читець: Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священник: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь. Господи, помилуй (12 разів).

Читець промовляє або хор співає ці псалми:

ПСАЛОМ 30

На Тебе, Господи, уповаю. Не дай мені осоромитися повіки, правдою Твоєю спаси мене. Прихили до мене вухо Твоє, поспіши визволити мене; будь мені Богом заступником і домом пристановища, щоб спасти мене. Бо Ти сила моя і пристановище моє. Заради імені Твого наставляєш мене і насичуєш мене. Виведи мене з сіті, яку таємно поставили на мене, бо Ти заступник мій, Господи. В руки Твої віддаю дух мій – Ти визволив мене, Господи, Боже істини. Я ненавиджу тих, що надіються на ідолів, я ж на Господа уповаю. Возрадуюсь і звеселюся милістю Твоєю, бо Ти зглянувся на смирення моє і визволив з недолі душу мою. Не віддав мене в руки ворогів, а поставив на просторі ноги мої. Помилуй мене, Господи, бо я у скорботі; висохло від горя око моє, і душа моя, і все нутро моє. Бо виснажилося у недузі життя моє, і роки мої в зітханнях. У стражданнях моїх знемогла сила моя, і кості мої висохли. Від нападів ворогів моїх я став посміховиськом навіть у сусідів моїх і страхіттям для знайомих моїх; ті, що бачать мене, геть тікають від мене. Я забутий у серцях, як мертвий; я став наче посуд розбитий. Бо я чую, як мене ганьблять ті, що живуть навколо мене, коли вони збираються та радяться, щоб взяти душу мою. Але я на Тебе, Господи, уповаю і кажу: “Ти – Бог мій”. У руці Твоїй доля моя. Визволи мене з рук ворогів моїх, від гонителів моїх. Просвіти лице Твоє на раба Твого, спаси мене милістю Твоєю, Господи. Нехай не осоромлюся тим, що призиваю Тебе, нехай осоромляться нечестиві і зійдуть у пекло. Нехай замовкнуть уста улесливі, що говорять беззаконня проти праведного, гордовито і зневажливо. Яка велика міра благості Твоєї, Господи, яку зберігаєш Ти для тих, що бояться Тебе, яку наготував Ти для тих, що уповають на Тебе перед синами людськими! Ти сховаєш їх у сяйві лиця Твого від заколотів людських, укриєш їх під покровом Твоїм від ворожнечі народів. Благословенний Господь, Який явив мені дивну милість Свою у місті захищеному. Я ж сказав у відчаї моїм: “Відкинутий я від очей Твоїх”. Але почув Ти голос молитви моєї, коли я взивав до Тебе. Любіть Господа, всі преподобні Його, бо Господь охороняє вірних Своїх і з лишком відплачує гордовитим. Будьте мужні, і нехай кріпиться серце ваше, всі, хто уповає на Господа.

ПСАЛОМ 31

Блаженні, кому прощено беззаконня і чиї гріхи покрито. Блажен муж, якому Господь не поставить у провину гріха і в устах якого нема лукавства. Коли я замовк, постарілися кості мої від благання мого увесь день. Бо день і ніч тяжіла наді мною рука Твоя, і свіжість лиця мого зникла, як у літню посуху. Беззаконня мої я пізнав і гріха мого не утаїв. Я сказав: визнаю я перед Господом беззаконня мої, і Ти простив провини серця мого. Тому помолиться Тобі кожен праведник у слушний час, навіть велика повінь не досягне його. Ти пристановище моє у скорботі, що огорнула мене; радосте моя, визволи мене від тих, що оточили мене. “Врозумлю тебе й наставлю тебе на путь, що нею ходитимеш; пильнуватиме тебе око Моє”. Не будьте як кінь і мул, що розуму не мають; віжками та вуздечкою стягни щелепи їх, якщо не підкоряються тобі. Багато покарань грішникові, а того, хто уповає на Господа, оточить милість. Веселіться в Господі і радуйтеся, праведні, і торжествуйте всі, праві серцем.

ПСАЛОМ 50

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе, Єдиного, я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже, праведний Ти у слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом – і очищуся, омий мене – і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість – і зрадіють кістки мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові – це дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сион, і хай збудуються стіни Єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення: тоді покладуть на жертовник Твій тельців.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі)

Після псалма канон, глас 8:

Священник: Будьмо уважні. Мир усім.
Читець: І духові твоєму.

Священник: Премудрість.

Прокимен, глас 6: Господи, не суди мене в ярості Твоїй і не карай мене в гніві Твоїм.
Стих: Помилуй мене, Господи, бо я немічний.

Священник: Премудрість.
Читець: До солунян по­слання святого апостола Павла читання (зач.270: Сол.4:13-18).
Священник: Будьмо уважні.

Читець: Браття, не хочемо, щоб ви не знали про померлих, аби не сумували, як інші, котрі не мають надії. Бо коли ми віримо, що Ісус помер і воскрес, то й померлих в Ісусі Бог приведе з Ним. Це говоримо вам Словом Господнім: що ми, живі, які залишимося до пришестя Господнього, не випередимо померлих. Адже Сам Господь з наказом, при голосі архангела і при сурмі Божій, зійде з неба, і першими воскреснуть померлі у Христі. Потім ми, живі, які залишимося, разом з ними будемо підхоплені на хмари, на зустріч з Господом у повітрі, і так завжди з Господом будемо.

Священник: Мир тобі.
Читець: І духові твоєму. Алилуя, алилуя, алилуя.
Хор: Алилуя (тричі).

Стих: Поміч наша в імені Господа, що створив небо і землю.
Хор: Алилуя (тричі).

Стих: Так близько спасіння до тих, що бояться Його.
Хор: Алилуя (тричі).

Священник: Премудрість. Станьмо побожно, вислухаймо свя­те Євангеліє. Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Священник: Від Іоанна святого Євангелія читання (зач.21: Ін.6:35-39).
Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Священник: Будьмо уважні.

Сказав Господь юдеям, які прийшли до Нього: Я є хліб життя; хто приходить до Мене, не відчуватиме голоду, і хто вірує в Мене, ніколи не матиме спраги. Але Я вам сказав, що ви, хоч і бачили Мене, та не віруєте. Усе, що дає Мені Отець, до Мене прийде; і того, хто приходить до Мене, Я не вижену геть. Бо Я зійшов з небес не для того, щоб творити волю Мою, а волю Отця, Який послав Мене. Воля ж Отця, Який послав Мене, є та, щоб з усього, що Він дав Мені, нічого не погубити, а все те воскресити в останній день.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

І співаємо стихиру преподобного Іоана Дамаскина:

Глас 7:

Створивши на початку людину за образом Твоїм і подобою, Ти оселив її в раю, щоб вона володіла творінням Твоїм. Заздрістю ж диявола спокусившись, спожила вона плоду і порушником заповідей Твоїх стала. Ти, Господи, знову присудив їй в землю, з якої вона узята була, повернутися і просити для себе упокоєння.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.

Стихира, глас 2:

Великий плач і ридання, велике зітхання і горе — розлучення душі; пекло і погибель — тимчасове життя людське: тінь мінлива, сон оманливий, — і виявилася марною праця земного життя. Далеко тікаймо від усякого гріха земного, щоб Царство Небесне успадкувати.

Священник: Премудрість. Пресвята Богородице, спаси нас.
Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Священник: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі.
Хор: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Господи, помилуй
(тричі).
Благослови.

І священник виголошує відпуст:

Христос, що воскрес із мертвих, істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших і всіх святих помилує і спасе нас, бо Він Благий і Людинолюбний.

Хор: Амінь.

І далі виносять покійного зі співом Трисвятого. Ніяких інших співів, ектеній, молитов не звершуємо. Священник над гробом говорить напутнє слово для народу.

Далі священник благословляє гріб і промовляє:

Господня земля і все, що наповнює її.

Хор далі співає ікос:

Ти єдиний Безсмертний, що створив і впорядкував людину, ми ж земні, з землі створені і в ту саму землю повернемося, бо так Ти звелів, мій Сотворителю, і сказав мені: “Земля ти і в землю повернешся”. Туди ж і всі ми, люди, підемо, з надгробним риданням співаючи пісню: алилуя, алилуя, алилуя.

І продовжують співати поки опускають труну і прощаються рідні:

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас.