Чин вінчання

ТРЕБНИК

Наречені стають біля вхідних дверей: на­речений – праворуч від нареченої.

Священик, як і в чині заручин, виходить з вівтаря облачений у єпитрахиль і фелонь, знаменує їхні голови хрестовидно тричі, дає їм до рук за­палені свічки.

ПСАЛОМ 127

Блаженні всі, що бояться Господа.
Хор: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Ті, що ходять путями Його.
Хор: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Ти житимеш трудами рук твоїх.
Хор: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Блаженний ти, і добро тобі буде.
Хор: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Жона твоя в домі твоїм, як родюча лоза виноградна.
Хор: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Сини твої, як паростки дерева оливкового, навколо трапези твоєї.
Хор: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Ось так буде благословенний чоло­вік, що боїться Господа.
Хор: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Нехай благословить тебе Господь від Сиону. І побачиш блаженство Єру­салима по всі дні життя твого.
Хор: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Щоб побачив ти дітей синів твоїх. Мир на Ізраїля.
Хор: Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

І запитує священик запитує у нареченого, а той йому відповідає:

Священик: Чи маєш ти, (ім ‘я), намір зі своєї доброї волі, а не з примусу, і тверду думку взяти собі за дружину цю (ім’я), яку тут перед собою бачиш?

Наречений: Так, маю, чесний отче.

Священик: Чи не обіцяв ти іншій одружитися з нею?

Наречений: Не обіцяв.

І запитує священик запитує у нареченої, а та йому відповідає:

Священик: Чи маєш ти, (ім ‘я), намір зі своєї доброї волі, а не з примусу, і тверду думку взяти собі за чоловіка цього (ім’я), якого тут перед собою бачиш?

Наречена: Так, маю, чесний отче.

Священик: Чи не обіцяла ти іншому одружитися з ним?

Наречена: Не обіцяла.

І священик веде наречених до тетрапода. За ними йдуть свідки наречених, попереду – свічконосці.

Диякон: Благослови, владико.

Священик: Благословенне Царство Отця і Сина, і Святого Духа нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Диякон виголошує єктенію:

В мирі Господу помоли­мось.
Хор: Господи, помилуй.

За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За владику і отця нашого Блаженній­шого Митрополита (ім’я) і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за увесь причет і людей Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За Богом бережену Україну нашу, за владу і військо її Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За рабів Божих (імена), що нині од­ружуються одне з одним єдністю шлюбу, і за спасіння їх Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб благословенним був і цей шлюб, як той, що в Кані Галілейській, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб дав їм Господь чистоту шлюбу та плід утроби на благо, Господу помо­лимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб звеселилися, дивлячись на синів та дочок своїх, Господу помоли­мось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб дарував їм щастя в дітях та життя бездоганне, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб дарував їм і нам усе, чого для спасіння просимо, Господу помоли­мось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб визволитися їм і нам від уся­кої скорботи, гніву та недолі, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони їх, Боже, Твоєю благодаттю.
Хор: Господи, помилуй.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богоро­дицю і Приснодіву Марію зі всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Хор: Тобі, Господи.

Священик: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Священик:
Боже Пречистий, всього створіння Творче, Ти з любові до людей з ребра праотця Адама жону йому створив і благословив їх, і ска­зав: плодіться і розмножуйтеся, і во­лодійте землею, і в єдине з’єднав їх. Тому залишить чоловік батька свого та матір і прилучиться до жони своєї, і будуть двоє вони, як одне тіло, і кого Бог з’єднав, людина нехай не розлучає. Благословивши раба Твого Авраама і лоно Сари розкривши, вчинив Ти його отцем народів многих. Ти дарував Ісаака Ревеці і рід їх благословив. Ти Якова з Рахіллю з’єднав і від нього дванадцять патріархів явив. Ти Йосифа з Асенефою з’єднав і як плід дітородження Єфрема та Манасію їм дарував. Ти Захарію та Єлисавету прийняв і Предтечі наро­дження їм явив. Ти від кореня Ієсеєвого Приснодіву плоттю виростив і від Неї тіло прийняв, і народився на спасіння родові людському. Ти через невимов­ний Твій дар і благість велику прий­шов до Кани Галілейської і там, шлюб благословивши, на ньому чудо створив, щоб показати, що з волі Твоєї є законне подружжя та дітородження в ньому. Сам, Владико Пресвятий, прийми благання нас, рабів Твоїх, як там, так і тут неви­димим Твоїм заступництвом благослови шлюб цей і дай рабам Твоїм цим (імена) життя мирне, довгі літа, непорочність, любов між собою, мир, рід довговічний, в дітях утіху і нев’янучий вінець слави. Сподоби дітей їхніх побачити дітей своїх, охорони їх від пересудів людських і дай їм від роси небесної та від достатку зем­ного; збагати дім їхній пшеницею, вином та єлеєм і всяким добробутом, щоб при потребі й іншим подавали; пошли їм і тим, що з ними, все, чого вони просять для спасіння.
Бо Ти Бог Милостивий, Щедрий і Людинолюбний, і Тобі славу возсилаємо з Безначальним Твоїм Отцем і Пре­святим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Священик:
Благословен єси, Господи Боже наш, тайного і непорочного шлюбу Священноздійснителю і тілесного Законоположителю, нетління Охоронителю і діл житейських Благий Упоряднику. Ти Сам, Владико, на початку створив чоловіка, поставивши його царем над усім створінням, і сказав: “Недобре бути чоловікові самому на землі, створім йому помічницю, подібну до нього”. І, взявши одне з ребр його, створив йому жону; Адам же, побачивши її, сказав: “Це кість від костей моїх і тіло від тіла мого; жоною вона називається, бо від мужа свого вона взята”. Тому залишить чоловік батька свого і матір і прилучиться до жони своєї, і будуть вони обоє як одне тіло, і кого з’єднав Бог, людина нехай не розлучає. Сам нині, Владико Господи Боже наш, пошли Твою небесну благодать на цих рабів Твоїх (імена) і дай рабі Твоїй цій у всьому коритися мужеві, а рабові Твоєму цьому бути головою жони, і щоб жили вони за волею Твоєю. Благослови їх, Господи Боже наш, як благословив єси Авраама та Сару. Благослови їх, Господи Боже наш, як благословив єси Ісаака і Ревеку. Благослови їх, Господи Боже наш, як благословив єси Якова та всіх патріархів. Благослови їх, Господи Боже наш, як благословив єси Йосифа та Асенефу. Благослови їх, Господи Боже наш, як благословив єси Мойсея та Сепфору. Благослови їх, Господи Боже наш, як благословив єси Іоакима та Анну. Благослови їх, Господи Боже наш, як благословив єси Захарію та Єлисавету. Збережи їх, Господи Боже наш, як зберіг єси Ноя в ковчезі. Збере­жи їх, Господи Боже наш, як зберіг єси Іону в утробі кита. Збережи їх, Господи Боже наш, як зберіг єси трьох святих отроків від вогню, пославши їм росу не­бесну. Нехай же прийде на них радість, яку мала блаженна Єлена, коли Хрест Чесний знайшла. Пом’яни їх, Госпо­ди Боже наш, як пом’янув єси Єноха, Сима та Іллю. Пом’яни їх, Господи Боже наш, як пом’янув єси святих Тво­їх сорок мучеників, пославши їм вінці небесні. Пом’яни, Боже, і батьків, що їх виховали, бо молитви батьківські зміцнюють основи домів. Пом’яни, Гос­поди Боже наш, рабів Твоїх наречених і всіх людей, що прийшли на цю радість. Пом’яни їх, Господи Боже наш, раба Твого (ім’я) і рабу Твою (ім’я), і благосло­ви їх, пошли їм потомство, народження дітей добрих та одностайність душ і тіл. Піднеси їх, як кедри ливанські, як лозу, що дає парості пишні. Даруй врожай їм колосистий, щоб, у всьому достаток маючи, всяке добре і Тобі вгодне діло чинили. Щоб дочекалися бачити синів дітей своїх, як паростки оливкові навко­ло трапези їхньої, і, вгодивши Тобі діла­ми добрими, засяяли, як світила на небі, перед Тобою, Господом нашим.
Бо Тобі належить усяка слава, держава, честь і поклоніння, Безначальному Твоєму Отцю і Животворчому Твоєму Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Якщо молоді попередньо не були заручені, священик приймає від них персні, кладе їх на тетраподі, кропить їх свяченою водою, чинить заручини (перейти)

Далі, відповідно до місцевих звичаїв, мо­лоді приводяться до присяги.

Заручений і заручена стають на коліна перед тетраподом і кладуть праві руки на Євангеліє. Священик покриває руки єпитрахилем, притримуючи зверху своєю рукою, і читає вголос присягу, спочатку зарученому, а потім зарученій. Слова священика заручені повторюють.

Заручений: Я (ім’я) беру собі тебе (ім’я) за дружину і обіцяю тобі любов, вірність і чесність подружню, і не залишу тебе аж до смерті; в цьому допоможи мені, Боже, в Тройці Святій Єдиний, і всі святі.

Заручена: Я (ім’я) беру собі тебе (ім’я) за чоловіка і обіцяю тобі любов, вірність і чесність подружню, і не залишу тебе аж до смерті; в цьому допоможи мені, Боже, в Тройці Святій Єдиний, і всі святі.

Священик, благословляючи хрестовидно заручених, виголошує:

Те, що Бог з’єднує, людина не­хай не розлучає; і я, недостойний слуга Божий, єднаючи вас у святе подружжя, владою Церкви Святої Православної, благословляю в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа

Амінь.

Заручені встають.

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Священик:

Боже Святий, Ти створив чоловіка з землі і з його ребра створив дружину йому, і дав її у поміч йому, бо така була воля величності Твоєї, щоб не самотній був чоловік на землі; Сам і нині, Владико, простягни руку Твою зі святої оселі Твоєї і з’єднай раба Твого (ім’я) з рабою Твоєю (ім’я), бо з волі Твоєї дається жона мужеві. З’єднай їх в однодумності, звінчай їх в одне тіло, даруй їм потомство, щастя і радість у дітях.

Бо Твоя держава і Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик бере вінець, благословляє ним зарученого, дає йому цілувати вінець і на­кладає йому на голову, промовляючи:

Вінчається раб Божий (ім’я) з рабою Божою (ім’я) в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Так само і заручену, промовляючи:

Вінчається раба Божа (ім’я) з рабом Божим (ім’я) в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Потім благословляє їх, за кожним разом промовляючи:

Господи Боже наш, славою і честю вінчай їх (тричі).

Диякон: Будьмо уважні.

Священик: Мир усім.
Читець: І духові твоєму.

Прокимен, глас 8: Поклав єси на головах їх вінці з каміння дорогоцінного, життя просили у Тебе, і Ти дав їм.
Стих: Ти даєш їм благословення повік віку, звеселиш їх радістю лиця Твого.

Диякон: Премудрість.
Читець: До ефесян послання святого апостола Павла читання (зач.230: Еф.5:20-33).
Диякон: Будьмо уважні.

Читець:
Браття, дякуйте завжди за все Богові й Отцеві в ім’я Господа нашого Ісуса Христа, підкоряючись один одному в страху Божому. Жінки, коріться своїм чоловікам, як Господу, бо чоловік є голова жінки, як і Христос глава Церкви, і Він же Спаситель тіла. Але як Церква підкоряється Христу, так і жінки своїм чоловікам у всьому. Чоловіки, любіть своїх жінок, як і Христос полюбив Церкву і віддав Себе за неї, щоб освятити її, очистивши водяною
купіллю через слова; щоб поставити її перед Собою славного Церквою, яка не має плями чи вади, чи чогось подібного, але щоб вона була свята і непорочна. Так повинні чоловіки любити своїх жінок, як свої тіла: хто любить свою жінку, любить самого себе. Бо ніхто ніколи не мав ненависті до своєї плоті, а годує і гріє її, як і Господь Церкву, бо ми члени тіла Його, від плоті Його і від костей Його. Тому залишить чоловік батька свого і матір і пристане до жінки своєї, і будуть двоє одна плоть. Тайна ця велика; я говорю щодо Христа і Церкви. Отже, кожен із вас нехай любить свою жінку, як самого себе, а жінка нехай боїться свого чоловіка.

Священик: Мир тобі.
Читець: І духові твоєму.

Диякон: Премудрість. Алилуя, глас 5.
Стих: Ти, Господи, охорониш нас і збережеш нас від роду цього і повік.
Хор: Алилуя (тричі).

Диякон: Премудрість. Станьмо побожно, вислухаймо свя­те Євангеліє.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Священик: Від Іоана святого Євангелія читання (зач.6: Ін.2:1-11).
Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Диякон: Будьмо уважні.

Священик:
Одного разу було весілля в Кані Галілейській, і Мати Ісусова була там. Був також запрошений ня весілля Ісус з учениками Його. Коли не вистачило вина, Мати Ісуса каже Йому: вина не мають. Ісус говорить їй: що Мені і Тобі, Жоно? Ще не прийшов час Мій. Мати Його говорить слугам: що скаже Він вам, те зробіть. Було ж тут шість кам’яних водоносів, що стояли за звичаєм для очищення юдейського, кожен вміщав по дві чи по три міри. Ісус говорить їм: наповніть посудини водою. І наповнили їх до верху. І говорить їм: тепер зачерпніть і несіть до розпорядники весілля. І понесли. Коли ж розпорядник покуштував воду, що стала вином (а він не знав, звідки це вино, знали ж тільки слуги, які набирали воду), тоді розпо­рядник кличе жениха і говорить йому: кожна людина спочатку добре вино по­дає, а, коли нап’ються, тоді гірше; а ти добре вино зберіг аж досі. Так поклав Ісус початок чудесам у Кані Галілей­ській і явив славу Свою; і увірували в Нього ученики Його.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Далі промовляють диякон єктенію і священик молитву:

Промовмо всі з усієї душі і з усього розуміння нашого, промовмо.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Вседержителю, Боже отців наших, молимось Тобі, вислухай і по­милуй.
Хор: Господи, помилуй.

Помилуй нас, Боже, з великої ми­лості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй.

Ще молимось за милість, життя, мир, здоров’я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів Божих (імена) та батьків їхніх.
Хор: Господи, помилуй.

Священик: Бо Ти Милостивий і Людинолюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Священик:
Господи Боже наш! Піклуючись про спасіння людей, Ти завітав до Кани Галилейської, щоб показати чесний шлюб Твоїм пришестям. Сам і нині рабів Твоїх цих (імена), яких Ти зволив з’єднати одне з одним, збережи в мирі та однодумності, чесним шлюб їхній яви, ложе їхнє неоскверненим охорони, поможи їм провадити життя в непорочності і сподоби їх дожити до старості глибокої та з чистим серцем заповіді Твої виконувати.
Бо Ти єси Бог наш, Бог, щоб милу­вати і спасати, і Тобі славу возсилаємо з Безначальним Твоїм Отцем і Всесвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Хор: Господи, помилуй.

Дня всього звершеного, святого, мир­ного і безгрішного у Господа просимо.
Хор: Подай, Господи.

Ангела миру, вірного провідника, охоронителя душ і тіл наших у Господа просимо.
Хор: Подай, Господи.

Прощення і відпущення гріхів та провин наших у Господа просимо.
Хор: Подай, Господи.

Доброго і пожиточного для душ на­ших і миру для світу у Господа просимо.
Хор: Подай, Господи.

Останок життя нашого в мирі та покаянні скінчити у Господа просимо.
Хор: Подай, Господи.

Християнського кінця життя нашо­го, безболісного, бездоганного, мирного і доброї відповіді на Страшному Суді Христовому просимо.
Хор: Подай, Господи.

Єдність віри і причастя Святого Духа виблагавши, самим себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Хор: Тобі, Господи.

Священик: І сподоби нас, Владико, безбоязно, неосудно насмілитись при­зивати Тебе, Небесного Бога Отця, і промовляти:

Хор: Отче наш, що єси на небе­сах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші вклоніть перед Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Приносять спільну чашу з вином, і свя­щеник благословляє її та тихо промовляє молитву:

Боже, що силою Твоєю все створив і заснував всесвіт, і вінцем прикрасив усе, створене Тобою, Ти і спільну чашу цю, що подається з’єднаним спільністю шлюбу, благослови благословенням духовним.

Виголос: Бо благословилося ім’я Твоє і прославилося Царство Твоє, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Після цього священик бере чашу з вином і подає з неї тричі пити спочатку молодому, а потім молодій; потім зв’язує їхні руки хусткою, бере за руки, прикриті єпитрахилем, і тричі обводить їх навкруги тетрапода, а хор співає такі тропарі:

Ісає, радій, Діва мала в утробі і по­родила Сина Еммануїла, Бога і Чоловіка, Схід ім’я Йому; Його ж величаючи, Діву прославляємо.

Святі мученики, ви славно страж­дали і вінчалися, моліться до Господа, щоб помилував душі наші.

Слава Тобі, Христе Боже, апостолів похвало і мучеників радосте, що пропо­відували Тройцю Єдиносущну.

Священик розв’язує молодим руки, бере вінець молодого і благословляє ним його, ви­голошуючи:

Звеличся, женише, як Авраам, і благословися, як Ісаак, і розмножуйся, як Яків, перебуваючи в мирі та по прав­ді виконуючи заповіді Божі.

І бере вінець молодої та благословляє ним її, виголошуючи:

І ти, невісто, звеличся, як Сара, і звеселися, як Ревека, і розмножуйся, як Рахіль, втішаючись чоловіком своїм, додержуючи заповідей закону, бо така воля Божа.

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Священик:
Боже, Боже наш, Ти прийшов до Кани Галілейської і там шлюб благословив. Благослови ж і рабів Твоїх цих, що з волі Твоєї шлюбом з’єдналися. Благослови їхні входи та виходи, примнож у добрі життя їхнє, прийми вінці їхні в Царстві Твоїм і збережи їх чистими, непорочними і неосоромними на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші вклоніть перед Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Благословляючи тричі молодих хрестом, священик виголошує:

Отець, Син і Святий Дух, Всесвята Єдиносущна і Живоначальна Тройця, Єдине Божество і Царство, нехай бла­гословить вас і нехай дарує вам життя довге, радість у дітях, успіх у житті та вірі, і нехай сповнить вас усяким добром на землі, і сподобить вас обіцяні блага прийняти, молитвами Святої Богороди­ці і всіх святих.
Хор: Амінь.

Диякон: Премудрість.

Священик: Пресвята Богородице, спаси нас.
Хор: Чеснішу від херувимів і не­зрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.
Хор: Слава… І нині.
Господи, помилуй (тричі).
Благослови.

Священик виголошує відпуст:

Христос, що в Кані Галілейській пришестям Своїм чесний шлюб показав, істинний Бог наш, мо­литвами Пречистої Своєї Матері, свя­тих славних і всехвальних апостолів, святих боговінчаних і рівноапостоль­них Костянтина та Єлени, святого ве­ликомученика Прокопія і всіх святих помилує і спасе нас, бо Він Благий і Людинолюбний.
Хор: Амінь.

Священик дає молодим коротку на­станову на нове спільне життя, висловлює їм побажання щастя і виголошує їм многоліття:

Благоденственне і мирне життя, здоров’я і спасіння, достаток плодів земних, взаємну любов і згоду та в усьому добрий успіх подай, Господи, рабам Твоїм (імена) і збережи їх на многії літа.