Чин при розлученні душі з тілом, коли людина довго страждає

ТРЕБНИК

Починає священик:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 69

Боже, на поміч мені прийди, Господи, поспіши допомогти мені. Нехай постидяться й осоромляться ті, що шукають душі моєї. Нехай відступлять осоромленими ті, що шукають загибелі моєї. Нехай біжать назад ті, що кажуть мені: “Добре, добре!” Але нехай зрадіють і звеселяться ті, що шукають Тебе, Боже. І ті, що люблять спасіння Твоє, нехай завжди кажуть: “Великий Господь!” А я немічний і убогий: Боже, допоможи мені. Ти – Поміч моя і Спаситель мій. Господи, не забарись.

ПСАЛОМ 142

Господи, почуй молитву мою, зглянься на моління моє в істині Твоїй, вислухай мене у правді Твоїй. І не входь у суд з рабом Твоїм, бо не виправдається перед Тобою ніхто з живих. Бо ворог переслідує душу мою, втоптав у землю життя моє, посадив мене в темряву, як давно померлих. І впав у мені дух мій, стривожилось у мені серце моє. Я згадую дні давні, розмірковую про всі діла Твої і в творінні рук Твоїх повчаюся. До Тебе простягаю руки мої: душа моя, як земля безводна, перед Тобою. Скоро почуй мене, Господи, згасає дух мій. Не відверни лиця Твого від мене, бо уподібнюся тим, що сходять у мо­гилу. Дай мені зрання відчути милість Твою, бо на Тебе уповаю. Вкажи мені, Господи, путь, якою піду, бо до Тебе підношу душу мою. Забери мене від воро­гів моїх, Господи, до Тебе вдаюся, навчи мене творити волю Твою, бо Ти єси Бог мій. Дух Твій Благий наставить мене на землю правди; імені Твого заради, Господи, оживи мене правдою Твоєю. Виведи з печалі душу мою і милістю Твоєю знищ ворогів моїх. І вигуби гно­бителів душі моєї, бо я раб Твій є.

ПСАЛОМ 50

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе Єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже, праведний Ти у слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом – і очищуся, омий мене – і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість – і зрадіють кості мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі’ моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме прав­ду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові – це дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай збудуються стіни єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення: тоді покла­дуть на Жертовник Твій тельців.

Канон (творіння святого Андрія, архієпископа Критського), глас 6:

ПІСНЯ 1

Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співай­мо, взиваючи.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Прийдіть, зберіться всі, хто благо­честиво життя прожив, і заплачте за душу, позбавлену слави Божої, що слу­жила ганебним демонам з усякою ста­ранністю.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Нині, отже, увесь час мого життя, наче дим, минув, і приступили наостан­ку ангели, послані від Бога, шукаючи немилостиво окаянну мою душу.

Слава Отцю і Сину, і Святому Ду­хові.

Ось постали переді мною безліч лукавих духів, тримаючи рукописання моїх гріхів, і кличуть вельми, шукаючи нещадно смиренну мою душу.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Кого покличу наостанок, хто мій плач від хвороби і серця зітхання при­йме? Тільки Ти, Пренепорочна Чиста, надіє християн і всіх грішних.

ПІСНЯ 3

Нема Святого, як Ти, Господи. Боже мій, що підніс рід вірних Твоїх, Блаже, і утвердив нас на камені сповідання Твого.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Добрі мої друзі і знайомі, чому не плачете? Чому не оплакуєте колись улюбленого друга і брата, нині ж від­стороненого від Бога і від усіх вас.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Улюблені мої браття, бачачи мої діяння, що викриваються праведним мірилом, Христа всіх Бога моліть, щоб милостивим був до мене.

Слава Отцю і Сину, і Святому Ду­хові.

Згадавши мою, улюблені, з вами дружбу, моліть Христа, щоб споглянув на мене, злощасного, що позбавився життя і мучуся.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прихили вухо Твоє до мене, Бога мого Мати, з висоти великої слави Твоєї, Блага, почуй останній мій стогін і руку подай мені.

ПІСНЯ 4

Христос моя сила, Бог і Господь, чесна Церква побожно співає, взиваючи, від помислу чистого Господа прославляючи.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

О горе мені блудному, о горе мені окаянному, що руки простягаю до моїх друзів і сльози з очей проливаю, але ніхто не милує мене.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Всезгубне випробування настало для моєї душі, і, звертаючи погляд до Божих світлих ангелів, взиваю: зали­ште ще трохи мене пожити, але ніхто не чує мене.

Слава Отцю і Сину, і Святому Ду­хові.

За мною плачте, за мною ридайте, ангельські собори і всі христолюбиві люди, бо немилостиво душа моя з тілом розлучається.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Владичице, Владичице, нині поми­луй і не зневаж, Блага, душу здивовану, яка на Твій єдиний покров споглядає, щоб не бути мені відданому демонам.

ПІСНЯ 5

Божественним світлом Твоїм, Блаже, просвіти, молюся, душі тих, що зран­ку линуть до Тебе пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів взиває.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Світлом розумним осяй мене, щоб бачити Тебе, Христе, хоч трохи, бо біль­ше не побачу Тебе, бо хмара демонів раптово напала на мене і темрява ганебних моїх діл покриває мене.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Прощавайте всі улюблені і благосердні, що прийшли до мене, злощасно­го і всеокаянного, бо якщо б усі єдиним голосом промовляли до Владики, то від темряви мене визволили б.

Слава Отцю і Сину, і Святому Ду­хові.

Прощавай, великий княже Божий Михаїле, ангелів начальнику, бо біль­ше твоє святе ім’я не покличу, щоб до­поміг мені: бо мовчать мої уста і язик зв’язаний.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прощавай і Ти, Нескверна Чиста Мати Христа мого і Бога, бо через мої провини не побачу я, окаянний, обра­зу Твого, бо погасло світло моє і ніч по­крила мене.

ПІСНЯ 6

Житейське море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристано­вища Твого прийшовши, благаю: “Визволи з тління життя моє, Многомилостивий”.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Прихиліть вухо ваше, браття мої, до мене, і лагідно почуйте шепіт моїх зворушливих слів, і не зневажайте мене, і винагороду від Господа всі прийміть.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Ось нині розлучається хвороблива душа з окаянним моїм тілом. Не ховай­те тіло моє в землі, бо недостойне, але, вийнявши звідти, викиньте псам.

Слава Отцю і Сину, і Святому Ду­хові.

Яка мені користь, коли душа моя у страшні муки ввергнена буде, а тіло ж моє відспіване вами? Залиште його непохованим, щоб пси з’їли моє серце.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Можливо, подорожні, що проходять мимо, побачивши кості, які тягнуть пси, зі зворушенням взиватимуть від душі: допоможи, Владичице, душі ока­янного цього тіла.

ПІСНЯ 7

Росоносною піч учинив ангел пре­подобним юнакам, халдеїв же опаляючи, ве­ління Боже мучителя нахилило взивати: “Благословен єси, Боже отців наших”.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Ось, прикликавши раптово, люто відділили від тіла окаянну мою душу і відводять її до грізного і страшного Судді, тому, згадавши, улюблені, мої до вас бесіди, пам’ять творіть мені.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Помилуйте мене, ангели всесвяті Бога Вседержителя, і позбавте митарств всіх лукавих, бо не маю діла благого, щоб переважили міру злих моїх діянь.

Слава Отцю і Сину, і Святому Ду­хові.

Коли зійдете, всесвяті мої ангели, щоб стати перед судилищем Христо­вим, схиливши коліна, із плачем заспі­вайте Йому: помилуй, всіх Творче, діло рук Твоїх, Блаже, і не відкинь від Себе.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Поклонившись Владичиці і Пре­чистій Матері Бога мого, помоліться, щоб прихилилася з вами і схилила Його до милості, бо як Мати і Годувальниця почута буде.

ПІСНЯ 8

3 полум’я преподобним росу вито­чив і жертву праведника водою спалив; бо все твориш, Христе, з волі Своєї; Тебе прославля­ємо по всі віки.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Нині разом зітхніть, всі кінці землі, за мною, окаянним, і заплачте, бо прий­шов лютий з небес присуд, щоб руки мої були зв’язані і ноги викинуті.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Здивований усім, до тебе, охоронителя окаянного мого життя, стогнучи гір­ко, взиваю: бачачи біду вічних моїх кай­данів, не переставай за мене молитися.

Слава Отцю і Сину, і Святому Ду­хові.

Допоки буду відданий демонам і до дна пекла недолею зведений, знаю, що нині всі мене забули, ти ж пом’яни мене, о ангеле Господній.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Христа мого Мати, як Ти забула мене? Як не прихилила до милосердя Того, Хто виточив кров із ребра, щоб спас Своє творіння; о горе мені, бо за­чинилося від мене милосердя Христа мого.

ПІСНЯ 9

Бога людям неможливо бачити, бо на Нього не сміють чини ангельські диви­тись: через Тебе, Всечиста, Слово стало тілом і явилося людям; величаючи Його з Небесни­ми Силами, Тебе ублажаємо.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Бога не пом’яну відтепер, бо не зможу у пеклі поминати Господа, але сиджу, покритий лютою темрявою, очі­куючи воскресіння всіх людей, щоб, за­судившись, у вогонь був вкинутий.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Бог відтепер не пом’яне мене, ні безліч ангелів, архангелів собор, проро­ків, апостолів зібрання, безліч мучени­ків, усі праведні, бо тільки один отри­маю зле, що заслужив.

Слава Отцю і Сину, і Святому Ду­хові.

Плачте за мною нині і ридайте, пе­кла дно і безодня, і черв, і тартар, муки всі, і за мною застогніть, бо приведений один із християн і вам відданий, щоб мучитися гірко.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Божа Мати, подивись у безодню, побач душу, яка мукам віддана мучити­ся, і, коліна схиливши, пролий сльози, щоб зглянувся за Твоїми молитвами Той, Хто кров Свою віддав за мене, щоб покликати мене.

Молитва за душу, яка має судитися:

Владико Господи Боже наш, Вседержителю, Ти бажаєш усім людям спастися і до пізнання істини прийти, але не бажаєш смерті грішникові, а щоб він навернувся і був живий! Тобі молимося і Тебе благаємо, душу раба Твого (раби Твоєї) (ім’я) від усяких кайданів визволи і від усякого прокляття звільни, бо Ти звільняєш зв’язаних і піднімаєш повалених, Надіє безнадійних. Звели, Владико, щоб звільнилася у мирі душа раба Твого (раби Твоєї) (ім’я) і упокоїлася у вічних Твоїх оселях зі всіма святими Твоїми, Єдинородним Твоїм Сином, що з Ним благословен єси, з Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва інша за того, хто довго страждає і не може померти:

Господи Боже наш, Ти невимовною Твоєю мудрістю створив людину і від пороху її утворив, виглядом і красою прикрасив як чесне і небесне Твоє надбання для славослів’я і краси Твоєї слави і царства, щоб за образом і подобою її привести; але, оскільки порушила заповідь Твого повеління, прийнявши образ і не зберігши, і щоб ради цього зло не було безсмертне, бо Ти Твоїм Божественним хотінням як Бог отців людинолюбно повелів звільнитися їй і непорушним цим кайданам розійтися і відсіктися, і тілу, що від них склалося, розійтися, душі ж туди переселитися, де й перебування прийняла, навіть до загального воскресіння. Ради цього молимося Тобі, Безначальному і Безсмертному Отцю і Єдинородному Твоєму Сину, і Пресвятому Твоєму Духові, щоб з тілом розлучення (ім’я) для упокоєння сотворити. І коли що свідомо чи несві­домо завинив перед Твоєю благістю або під клятвою священичою був, або своїх батьків засмутив, або клятву порушив, або в демонське мріяння чи в ганебне чародійство впав через заздрість лу­кавого демона, благаємо прощення від невимовної Твоєї благості. Так, Влади­ко, Господи Боже, почуй мене, грішного і недостойного раба Твого, у цей час, і звільни раба Твого (рабу Твою) від не­стерпної цієї хвороби і гіркої немочі, що утримує його (її), і упокой його (її) там, де духи праведних. Бо Ти єси упокоєння душ і тіл наших, і Тобі славу возсилає­мо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

І відпуст.