Перше ніж повісити на дзвіниці, вішають новий дзвін при церкві так, щоб можна було його окропити зверху і зсередини.
Біля дзвона, який освячується, готують свячену воду і кропило. Якщо чин звершує архієрей, то облачається або в усі архієрейські одежі, або тільки в мантію, єпитрахіль, омофор і митру. Якщо священик – в єпитрахиль і фелонь.
Початок звичайний:
Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Читець: Амінь.
Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.
Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.
Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.
ПСАЛОМ 148
Хваліть Господа з небес! Хваліть Його у вишніх. Тобі належить пісня Богу. Хваліть Його, всі ангели Його, хваліть Його, всі Сили Його. Тобі належить пісня Богу. Хваліть Його, сонце й місяць, хваліть Його, всі зорі й світло. Хваліть Його, небеса небес; і вода, що вище небес. Нехай хвалять ім’я Господнє, бо Він промовив – і сталося, Він повелів – і створилося. Поставив їх на віки вічні; дав їм закони, що не змінюються. Хваліть Господа на землі: всі моря, всі риби і всі безодні. (Хваліть Його) вогонь, град, сніг, туман, вітер буйний, що виконує волю Його. (Хваліть Його) гори і всі горби, дерева плодові і всі ліси, звірі і всі тварини, всі плазуни і птахи крилаті. Царі землі і всі народи, князі’ і всі судді, юнаки й діви, – старі з молодими нехай хвалять ім’я Господнє, бо прославилось ім’я Його Одного. Слава Його на небі і на землі. Він підніс силу людей Своїх, славу всіх святих Своїх, синів Ізраїлевих, близьких Йому.
ПСАЛОМ 149
Співайте Господу пісню нову! Хвала Йому в Церкві преподобних Його. Нехай звеселиться (духовний) Ізраїль Сотворителем своїм, сини Сіону (Церкви) нехай возрадуються Царю своєму. Нехай хвалять ім’я Його хором, з тимпанами і гуслями нехай співають Йому. Бо любить Господь людей Своїх і покірних підносить до спасіння. Звеличаться преподобні у славі і зрадіють в оселях своїх. Нехай буде хвала Богові в устах їхніх, і мечі двогострі в руках їхніх, щоб учинити помсту над нечестивими і кару над беззаконними; зв’язати царів їхніх путами, і славних їхніх – кайданами залізними.
ПСАЛОМ 108
Хваліть Бога в святих Його. Хваліть Його в утвердженні сили Його. Хваліть Його в могутності сили Його; хваліть Його за безмежну велич Його. Хваліть Його голосом сурми; хваліть Його на арфі та гуслях. Хваліть Його хором під тимпани; хваліть Його на струнах і органах. Хваліть Його на органах милозвучних; хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише, нехай хвалить Господа.
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі)
Диякон виголошує єктенію:
В мирі Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
За владику і отця нашого отця нашого Блаженнійшого митрополита (ім’я), і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я правлячого єпископа) чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
За Богом бережену Україну нашу, за владу і військо її Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
За місто наше (село наше або святий монастир наш) і за всяке місто, село і країну, і за тих, що по вірі живуть у них, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
За подорожніх, за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
Щоб благословив дзвін цей, на славу святого імені Свого, небесним Свої благословенням, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
Щоб подавав він благодать тим, хто слухає дзвін його, піднімається на славослів’я вдень або вночі, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
Щоб голосом дзвону втихомирювались і припинялись всі сильні вітри, бурі, грім і блискавки, всяка негода і злотворне повітря, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
Щоб відганяв всю силу, підступи і напади невидимих ворогів від усіх вірних Своїх, що слухають голос звучання його, і піднімав до виконання заповідей Своїх, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Хор: Господи, помилуй.
Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Хор: Тобі, Господи.
Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.
Після цього читається:
ПСАЛОМ 28
Віддавайте Господу, сини Божі, віддавайте Господу славу і честь. Віддавайте Господу славу імені Його. Поклоняйтеся Господу в дивній святині Його. Голос Господній над водами, Бог слави загримів. Загримів Господь над водами великими. Голос Господа могутній, голос Господа величний. Голос Господа ламає кедри, Господь сокрушає кедри ліванські. Від голосу Його гори скачуть, як телята, Ліван і Сиріон – як молоді однороги. Голос Господа викрешує полум’я вогню, від голосу Господа трясеться пустеля. Потрясає Господь пустелю Кадеську, голос Господа розроджує ланей і оголяє ліси. В храмі Його все говорить про Його величність. Господь возсів на Престолі над водами великими і як Цар буде над нами повіки. Господь дасть силу народу Своєму, Господь миром благословить людей Своїх.
Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
Господи Боже наш, Ти хочеш, щоб всі вірні Твої завжди славили Тебе і поклонялись Тобі. Ти в Старому Завіті повелів рабу Твоєму, законоположнику Мойсею, зробити срібні труби, і синам Аароновим – священикам, коли вони приносили Тобі жертву, трубити в труби, щоб люди, почувши їх, були готові поклонятися Тобі і збиратися, щоб приносити Тобі жертви; а під час битви через трубний голос міцно озброюватись на перемогу над ворогами. І нині, Владико Пресвятий, смиренно молимо Тебе, поглянь милостиво на благання недостойних рабів Твоїх і дзвін цей, на служіння святій Твоїй Церкві, на славу величного і всесвятого імені Твого споруджений, небесним святим Твоїм благословенням і благодаттю всеосвячуючого Твого Духа благослови і освяти; і влий в нього силу Твоєї благодаті, щоб, коли вірні Твої почують голос звучання його, утверджувались в благочесті й вірі та мужньо протистояли всім диявольським підступам і перемагали їх молитвами і повсякчасним славослів’ям Тебе, Істиного Бога; і щоб дзвін цей спішно вів до церкви на молитву, на славослів’я святого імені Твого вдень і вночі; щоб втихомирювались голосом його і переставали вітряні бурі, град і вихри, страшні громи і блискавки, злотворне і шкідливе повітря. Бо Ти, Господи Боже наш, все, що хочеш, преславно твориш і чудодієш на славу Твою, на спасіння і користь вірним Твоїм, не тільки через розумні і одухотворені творіння Твої, але і через бездушні, як жезл Мойсея і мідний змій в пустелі; Тобі все можливе і нема нічого неможливого. І Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.
Мир всім.
Хор: І духові твоєму.
Диякон: Голови ваші вклоніть перед Господом.
Хор: Тобі, Господи.
Владико, Боже, Отче Вседержителю, Ти трубним голосом семи священиків, що йшли перед кивотом свідчення, повелів впасти і зруйнуватися єрихонським міцним стінам і всіх, що були в місті, віддав в руки людей Твоїх. Ти і нині дзвін цей наповни небесним Твоїм благословенням, щоб, коли голос звучання його почують, противні повітряні сили далеко відступили від огорожі вірних Твоїх і всі розпалені вогняні стріли їх, спрямовані на нас, погасли, грім і блискавка, падіння граду і все шкідливе злотворне повітря були всесильною і кріпкою рукою Твоєю стримані і прогнані, щоб вони втихомирились і відступили. Бо Ти у славу Твою, на користь і спасіння наше завжди дієш. Твоє бо є, щоб милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Безначальному Отцю з Єдинородним Твоїм Сином і Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.
Архієрей або священик окроплює свяченою водою дзвін з усіх сторін, промовляючи:
Благословляється і освячується дзвін цей окропленням водою цією свяченою в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь (тричі).
Так само і зсередини його окроплює з усіх боків, промовляючи те ж саме. Потім бере кадило, кадить дзвін з чотирьох боків. Коли він звершує це, читець читає:
ПСАЛОМ 69
Боже, на поміч мені прийди, Господи, поспіши допомогти мені. Нехай постидяться й осоромляться ті, що шукають душі моєї. Нехай відступлять осоромленими ті, що шукають загибелі моєї. Нехай біжать назад ті, що кажуть мені: «Добре, добре!» Але нехай зрадуються і звеселиться ті, що шукають Тебе, Боже. І ті, що люблять спасіння Твоє, нехай завжди кажуть: «Великий Господь!» А я немічний і убогий: Боже, допоможи мені. Ти – Поміч моя і Спаситель мій. Господи, не забарись.
Диякон: Премудрість.
Читець: Чисел читання (Чис.10:1-10).
Диякон: Будьмо уважні.
Читець:
Господь промовив до Мойсея: «Зроби собі дві срібні сурми; кованої роботи зробиш їх, і будуть тобі на те, щоб скликати громаду і щоб знімати табір. Коли засурмлять в обидві, то зійдеться до тебе вся громада коло входу в намет зборів. А коли засурмлять тільки в одну, то зберуться до тебе князі, тисяцькі Ізраїля. Коли засурмите на сполох, двигнуться табори, розташовані на сході. А коли засурмите на сполох вдруге, вирушать табори, що на півдні. Засурмите на сполох втретє, здіймуться полки з заходу. Засурмите на сполох вчетверте, рушать ополчення з півночі. Сурмитимете на сполох, коли рушатимете у дорогу. Сурмитимете і тоді, коли треба буде скликати всю громаду, та тільки не так, як на сполох. Сурмитимуть же сини Арона, священики, в сурми, і вони будуть вам для повсякденного вжитку в ваших поколіннях. Коли підете у вашому краї проти ворога, що натискає на вас, то засурмите в сурми на сполох, і згадається про вас перед Господом, Богом вашим, і врятуєтеся від ворогів ваших. І за днів радощів ваших, і на свята ваші, і коли з’являтиметься молодик, сурмитимете ви в сурми при всепаленнях ваших і при мирних жертвах ваших; і вони нагадуватимуть про вас перед Богом вашим: Я – Господь, Бог ваш».
Після цього співають або читають стихири:
Коли земля та інші стихії засмучуються і збурюються через гнів Твій, що йде на нас за гріхи наші, Господи, почуй голос звучання цого, як Мойсеевих срібних труб, і поглянь на нас милосердним Твоїм оком, і не в ярості Твоїй карай нас, але змилосердься і помилуй, визволяючи від усякого страшного покарання Твого, бо Ти єдиний Милосердний.
Глас 1:
Ти піднімаєш основи всієї землі, Боже, і трясеш ложе морське, як Творець всього, визволи нас від праведного Твого покарання, голосом дзвону цього відганяючи сильні бурі і вітри, громи і блискавки; і вчини нас невсипучими і завжди ревними на Твоє славослів’я і на виконання святих Твоїх заповідей, як Людинолюбець.
Слава… І нині…, глас 4
Ти, Господи, на початку все створив, нині ж дієш через голос освяченого цього дзвону, всякий відчай з лінощами від сердець вірних Твоїх віджени, страх же Твій з благочестям всели в них і вчини їх поспішними до молитви і скорими на всяке добре діло, Твоєю силою визволяючи нас від усяких ворожих підступів і зберігаючи неушкодженими від злотворного повітря і сильних вітрів, молитвами Богородиці і всіх святих Твоїх, як єдиний Милосердний.
Диякон: Премудрість.
Архієрей або священик: Пресвята Богородице, спаси нас!
Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.
Архієрей або священик: Слава Тобі, Христе Боже, надіє наша, слава Тобі.
Хор: Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Господи, помилуй (тричі).
Благослови.
І звичайний денний відпуст.