Священик, в єпитрахилі і фелоні, стає перед хрестом, кадить його і починає:
Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Читець: Амінь.
Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.
Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.
Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.
ПСАЛОМ 131
Пом’яни, Господи, Давида і всю лагідність його. Як він присягався Господу, давав обітниці Богу Якова: не ввійду в світлицю дому мого, не ляжу на постіль мою, не дам заснути очам моїм і задрімати повікам моїм; не заспокоюся, поки не знайду оселі для Господа, дому для Бога Якова. Ось ми чули про Нього в Єфрафі, знайшли Його на полях Іарима. Ходімо в оселі Його, поклонімося підніжжю ніг Його. Воскресни, Господи, у спокій Твій, Ти і кивот святині Твоєї. Священики Твої зодягнуться в правду і преподобні Твої зрадіють. Ради Давида, раба Твого, не відверни лиця від помазаника Твого. Клявся Господь Давиду істиною і не зречеться її: із синів роду твого посаджу на престолі твоїм. А коли сини твої зберігатимуть завіт Мій і повеління Мої, яких Я навчу їх, то й сини їхні на віки сидітимуть на престолі твоїм. Вибрав Господь Сион, забажав його на оселю для Себе. Це місце спокою Мого повік віку (сказав Господь), тут оселюся, бо Я полюбив його. Поживу його Я, благословляючи, благословлю, і вбогих його Я нагодую хлібом. Священиків його Я зодягну в спасіння, і праведні його будуть радіти радістю. Там Я вирощу спасіння Давидові, поставлю світильник помазанику Моєму. Ворогів його осоромлю Я, на ньому ж розцвіте святиня Моя.
ПСАЛОМ 59
Боже! Ти розгнівався на нас, відвернувся від нас і покарав нас. Але змилуйся над нами! Ти потряс землю, порушив її; зціли рани її, бо вона захиталася. Ти дав людям Твоїм зазнати гіркоти, напоїв нас вином скорбот. Дай же знамення тим, що бояться Тебе, щоб вони могли втекти від стріли ворожої. Щоб спаслися улюблені Твої, спаси їх правицею Твоєю і вислухай мене. Бог сказав у святині Своїй: «Возрадуюся, і розділю Сихем, і долину Сокхоф розміряю. Мій Галаад, Мій Манасія, Єфрем – твердиня глави Моєї, Іуда – цар Мій. Моав – чаша уповання Мого; на Ідумею покладу чобіт Мій. Чужинці скорилися Мені». Хто введе мене в укріплене місто? Або доведе мене до Ідумеї? Чи не Ти, Боже, що відвернувся від нас і не виходиш, Боже, з військом нашим? Пошли нам поміч у скорботах, бо марна допомога людська. З Богом ми покажемо силу, і Він подолає гнобителів наших.
ПСАЛОМ 98
Господь воцарився – нехай бояться народи! Возсів на херувимах, – нехай захитається земля. Господь в Сионі великий і високий над усіма людьми. Нехай прославляють велике і страшне ім’я Твоє, бо воно святе. І честь Царева любить правосуддя: Ти утвердив правду, суд і правоту встановив Ти у синів Якова. Возносіть Господа Бога нашого і поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо воно святе. Мойсей і Аарон між ієреями Його, і Самуїл між тими, що призивають ім’я Його. Взивали вони до Господа, і Він вислухав їх. У стовпі хмарному Він говорив до них, і вони виконували, зберігали заповіді Його і повеління Його, що Він дав їм. Господи, Боже наш! Ти вислухав благання їхні; Боже, Ти був милостивим до них, але й карав за провини їхні. Возносіть Господа Бога нашого і поклоняйтеся на горі святій Його, бо Святий Господь Бог наш.
Тропар, глас 1:
Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас – оселю Твою (тричі).
Слава…
Кондак, глас 4:
Вознісся на Хрест волею, Христе Боже, новим людям Твоїм, що носять ім’я Твоє, щедроти Твої даруй. Звесели силою Твоєю благовірних людей, подаючи їм перемогу над супротивниками зброєю миру – Хрестом Твоїм, непоборним знаменом перемоги.
І нині…
Глас 6:
Животворчий Хрест Твоєї благості, що Ти дарував нам, недостойним, Господи, Тобі приносимо в молитву, – спаси вірних людей Богородиці ради, що за нас до Тебе молиться, єдиний Людинолюбний.
І далі співаємо тричі тропар, глас 6:
Пошли благодать Твою, Життєдавче, і хрест цей освяти і всім людям Твоїм даруй його на поміч і утвердження.
Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.
Господи Боже слави, Отче Вседержителю, Боже Саваофе! Ти древом життя, що посеред раю знаходилось, дав прообраз Животворчого Хреста Єдинородного Сина Твого. І замість древа непослуху, через споживання плоду якого вселукавий змій праотців наших, а з ними і весь рід людський, із раю вигнав і до смерті привів, Ти дав знамення цього Живоносного Хреста, на якому Улюблений Твій Син був розіп’ятий, і помер, і смертю смерть подолав, і всю силу диявола знищив, і життя світу дарував; Церкві Твоїй – зброю непереможну, освячення і покров могутній, і віри утвердження, і від усіх диявольських спокус визволення; Ти дарував і тверду надію на спасіння, і неосоромну надію на вічне життя. Тому ми, раби Твої, що сподобилися задарма такої великої благодаті Твоєї, дякуючи, славу, хвалу і смиренне поклоніння приносимо Твоїй величі і молимося щиро, щоб Ти милостиво споглянув на це знамення хресне, яке вірні раби Твої з усердям і твердою вірою та любов’ю до Тебе спорудили, як знамення перемоги Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, свободи ж і визволення нашого. Пошли на нього небесне Твоє благословення, і благослови, і освяти його, і наповни силою та благословенням того древа, на якому розіп’яте було пресвяте тіло Господа нашого Ісуса Христа, Єдинородного Сина Твого, через яке сила диявола знищена, і люди свободу одержали і життя сподобилися. Так, молимо Тебе, Владико Пресвятий, заради святих страстей і пролитої святої крові, і животворчої смерті Єдинородного Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, яку Твоєю Бога Отця Безначального радою, і Пресвятого Твого Духа волею, задля нашого спасіння, на древі хреснім Ти перетерпів; і через це древо хресне, що було колись покаранням грішників і злочинців, вчини благословенним, святим, життєдайним і визволенням грішників, яке ми приносимо Тобі на вблагання. Пошли нині благодать Пресвятого Твого Духа на це знамення хресне, благослови і освяти його, і дай йому бути знаменням страшним і міцним проти всіх ворогів видимих і невидимих, на прогнання і відбиття всіх підступів, хитрощів та спокус диявольських. Людям же Твоїм нехай буде покровом могутнім, утвердженням віри, зміцненням надії, перемогою в битвах і в усіх добрих ділах успіхом. І до всіх, що перед цим знаменням Тобі поклоняються і благання приносять, будь милостивим Помічником, і всього, чого просять вони на спасіння, будь багатим Подателем. І як хрестом світ від гріховного засудження Ти визволив, так рабів Твоїх, що це хресне знамення Тобі від душі з вірою приносять, силою хреста улюбленого Сина Твого вчини завжди бути переможцями гріха, і всякі земні й небесні Твої блага їм даруй, і, завжди хрестом на все добре усіх вірних наставляючи, приведи до здобуття небесного вінця.
Бо Ти єси Джерело освячення і всіх благ багатий Податель, і Тобі славу возсилаємо з Єдинородним Твоїм Сином і з Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.
Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.
Диякон: Голови ваші вклоніть перед Господом.
Хор: Тобі, Господи.
Боже і Отче Господа нашого Ісуса Христа, Який Хрестом Своїм диявола переміг і смерть умертвив, і визволив рід людський від омани й мук його, споглянь нині на нашу молитву і на це хресне знамення, споруджене на славу Тобі, Богу Отцю, і Єдиносущному Твоєму Сину, і Рівноістотному Твоєму Духу, і на спомин про ту преславнііпу перемогу над дияволом, смертю і пеклом і наше визволення, Духом Твоїм Святим, окропленням водою цією освяченою благослови і освяти. І вилий на нього Твоє святе благословення і силу, яку окропленням кров’ю і розп’яттям тіла Улюбленого Сина Твого те преблагословенне древо придбало. І тому подай, щоб воно було для вірних людей Твоїх стіною, і покровом, і стовпом кріпості від ворогів, на відігнання всякого зла супротивного і на зцілення душевних і тілесних недуг, і щоб почуті були благання і моління всіх, що з вірою перед цим знаменням моляться Тобі.
Бо Ти єси Бог милості і щедрот, і людинолюбства, і Тобі славу возсилаємо з Єдинородним Твоїм Сином і з Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.
Священик кропить свяченою водою хрест тричі, щоразу виголошуючи:
Освячується хрест цей благодаттю Пресвятого Духа, окропленням водою цією свяченою, в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Після цього, ставши побожно перед святим хресним знаменням і взявши кадило, священик кадить навкруги хреста, а хор співає стихиру, глас 8:
Хрест – охорона всієї вселенної; Хрест – краса Церкви; Хрест – вірним утвердження; Хрест – ангелам слава, а демонам рана.
Слава… І нині… глас 4:
Триблаженний і Життєдайний Хресте, люди, Тобою окормлювані, разом святкують; з безплотними соборами чин архієрейський побожно співає; множество ченців і посників поклоняються, і Христа, на тобі розіп’ятого, всі ми прославляємо.
Після цього співаємо цю стихиру двічі:
Хресту Твоєму поклоняємось, Христе, і Святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо.
Кланяємося побожно до землі і цілуємо чесний і священний хрест. Після цілування знову, втретє, співаємо ту ж стихиру і кланяємось. Так само і всі присутні кланяються і цілують чесний хрест.
Хор співає стихиру, глас 2:
Прийдіть, вірні, поклонімося силі Хреста, бо древо в раю виростило смерть, з цього ж, що мало Безгрішного розіп’ятого на ньому Господа, – життя процвіло. Від нього одержуючи нетління, всі народи взивають: Ти, що Хрестом смерть знищив і нас від омани і мук диявола визволив, Господи, слава Тобі.
Диякон: Премудрість.
Священик: Пресвята Богородице, спаси нас.
Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.
Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі.
Хор: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Господи, помилуй (тричі).
Благослови.
І далі відпуст:
Христос, істинний Бог наш, що на древі хреснім ради нашого спасіння розіп’явся і смерть прийняти зволив, і третього дня з мертвих воскрес, молитвами Пречистої Своєї Матері, силою Чесного і Животворчого Хреста, святих славних і всехвальних апостолів і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Благий і Людинолюбний.
Хор: Амінь.
Священик, взявши хрест і повернувшись до людей, благословляє їх хрестом, промовляючи:
Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас – оселю Твою.
І відходять всі, дякуючи Богові.