Чин благословення і освячення наперсного хреста

ТРЕБНИК

Якщо є можливість, кладуть хрест на святому престолі праворуч від Єван­гелія, а після богослужіння перед відпустом священик освячує хрест:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

Тропар, глас 1:
Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемо­гу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас – оселю Твою (тричі).

Слава…

Кондак, глас 4:
Вознісся на Хрест волею, Христе Боже, новим людям Твоїм, що носять ім’я Твоє, щедроти Твої даруй. Звесели силою Твоєю благовірних людей, подаючи їм перемогу над супротивниками зброєю миру – Хрес­том Твоїм, непоборним знаменом пе­ремоги.

І нині…

Глас 6:

Заступнице християн усердная, молитвенице до Творця надійная, не відкинь моління грішників, але поспішися як Благая на поміч нам, що з вірою взиваємо до Тебе: поспішися на молитву і скоро прийди на благання, бо Ти заступаєшся завжди за тих, що шанують Тебе, Богородице.

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти заради нашого спасіння з волі Твоєї був розіп’ятий на древі хреснім, і пречистою Твоєю кров’ю його освятив, і Хрестом Твоїм від раб­ства ворожого світ визволив, і давнє рукописання ворога нашого диявола Хрестом розірвав, і рід людський від страждань його ним визволив, Тобі смиренно молимося: поглянь милос­тиво на знамення це хресне, і пошли Божественне Твоє благословення і бла­годать, і подай йому силу і міць, щоб кожен, хто на спомин про спасительні Твої страсті і животворчу Твою смерть і на збереження і захист душі й тіла на собі його носити буде, – сподобився прийняти через нього небесне благо­словення і поміч. І як Ти благословив жезл Ааронів на відігнання невір’я супротивних і на відкинення чаклун­ських задумів, так благословй і це хресне знамення і вдихнй в нього по­міч Твого заступництва супроти всіх диявольських підступів, щоб кожному, хто носить його, воно Твоєю благодаттю стало захистом і охороною від усякого зла, спасінням для душі й тіла і було на примноження через нього Твоїх ду­ховних дарів і християнських чеснот. Бо Ти благословляєш і освячуєш усе, Христе Боже наш, і Тобі славу, подяку і поклоніння возсилаємо, з Безначаль­ним Твоїм Отцем і Пресвятим і Бла­гим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші вклоніть пе­ред Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Господи Ісусе Христе, Боже наш, що у вишніх живеш і на смиренних споглядаєш, – ми, Твої раби недостойні, вклонили перед Тобою серця свої і смиренно молимо Тебе: пошли Твоє небесне благословення на це хресне знамення і, окропленням свяченою водою, наповни його Твоєю силою і міцністю на прогнання і зни­щення всякого диявольського підступу. А кожному, хто носить його на собі, вірному рабу Твоєму, подай, щоб було воно захистом для душі й тіла від во­рогів видимих і невйдимих, і від усякого зла, і на примноження Твоєї благодаті. Бо Ти єси освячення наше, Христе Боже наш, і Тобі сла­ву возсилаємо з Безначальним Тво­їм Отцем і Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і по­всякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик кропить свяченою водою образ тричі, щоразу виголошуючи:

Благословляється і освячується це хресне знамення благодаттю Пре­святого Духа, окропленням водою цією свяченою, в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь (тричі).

Диякон: Премудрість.

Священик: Пресвята Богородице, спаси нас.
Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі.
Хор: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Господи, помилуй
(тричі).
Благослови.

Після цього виголошує звичайний від­пуст і віддає хрест тому, кому він належить, у славу Божу.

Христос, істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, силою Чесного і Животворчого Хреста, свя­тих славних і всехвальних апостолів і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Благий і Людинолюбний.

Хор: Амінь.