Молебень, що співається в часи, коли не буває дощу

ТРЕБНИК

Початок звичайний:

Благословенний Бог наш, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 64

Тобі належить хвала, Боже, на Сіоні, до Тебе підноситься молитва в Єрусалимі. Почуй молитву мою. До Тебе приходить всяка плоть. Безліч гріхів перемагає нас, але Ти очистиш беззаконня наші. Блаженні, кого Ти обрав і прийняв. Наситимось добром дому Твого, святого храму Твого. Дивний в правосудді, вислухай нас, Боже Спасителю наш, надія всіх кінців землі і тих, що в морі далеко. Ти той, що поставив гори силою Своєю і підперезаний могутністю. Ти втихомирюєш бурхливість моря, шуми хвиль його і повстання народів. Устрашаться від знамень Твоїх всі, що живуть на землі. Ранок і вечір красою прославлять Тебе. Ти дбаєш про землю і напуваєш її, примножуєш багатства її. Ріка Божа повна води. Ти вирощуєш хліб від землі, бо так впорядкував її. Ти напоюєш борозни її, рівняєш груди її, дощами пом’якшуєш її та прикрашаєш її рослинами. Ти благословляєш вінець року благістю Твоєю, і поля Твої наповнюються врожаєм. Вкривається травою пустеля, узгір’я зеленіють радістю. Долини наповнюються отарами овець, і лани покриваються пшеницею. Все радіє, все співає.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі)

Диякон виголошує єктенію:

В мирі Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За владику і отця нашого Блаженнійшого Митрополита (ім’я), і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За Богом бережену Україну нашу, за владу і військо її Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За місто наше (село або святий монастир наш) і за всяке місто, село і країну, і за тих, що по вірі живуть у них, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За подорожніх, недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб не пом’янув беззаконня і неправди людей Своїх, і відвернув від нас весь гнів Свій, що праведно йде на нас, і не уморив нас голодом і спрагою, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб добре поліття і дощі своєчасні для врожаю милостиво послав землі і людям Своїм, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб у гніві Своїм не знищив людей Своїх і тварин, але звелів хмарам з висоти дощ подати і для врожаю зросити землю, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб звелів землі вирощувати плоди на радість і на поживу людям Своїм і насіння для людей, а траву тваринам, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб милостиво споглянув на прохання, плач, стогнання і усердні молитви старих і молодих, немовлят і всіх людей Своїх, і не знищив нас голодом за гріхи наші, але зберіг від смерті душі наші і наситив нас, голодних, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб благоприємними були молитви наші і, як колись Іллі, послав нам дощ і добре поліття і помилував нас, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб милостиво вислухав голос моління нашого, і визволив нас від голоду, згуби, землетрусу, потопу, вогню, граду, меча, нашестя чужинців, міжусобиці і всякої пошесті смертоносної, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю Благодаттю.
Хор: Господи, помилуй.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Хор: Тобі, Господи.

Священик: Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

БОГ ГОСПОДЬ:

Диякон: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.
Хор: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Стих: Прославляйте Господа, бо Він Милосердний, бо повіки ласка Його.
Хор: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Стих: Обступили й оточили мене, я ж іменем Господнім переміг їх.
Хор: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Стих: Не умру, а житиму і повідатиму про діла Господні.
Хор: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Стих: Камінь, що занедбали будівничі, став в основу вугла. Від Господа це сталося, і дивне воно в очах наших.

І співаємо тропарі:

глас 2:

На добре поліття повелінням Твоїм зміни Ти, Господи, і щедрий дощ даруй землі, щоб вона приносила людям Твоїм багаті плоди і насичувала всіх тварин благоволінням, молитвами Богородиці і всіх святих Твоїх.

глас 6:

Слава…

Як всіх Творця і Зиждителя, і Подателя благ знаємо Тебе, Господи, до Тебе припадаємо і усердно благаємо: змилуйся, Милосердний, і прости, як Благий, беззаконня наші, і від праведного гніву визволи рабів Твоїх, подаючи, як Благий, спраглій землі багатоплідні дощі’, як єдиний Многомилостивий.

І нині...

Заступнице християн усердная, молитвенице до Творця надійная, не погордуй молитвами грішників, але прийди швидше, як Благая, на поміч нам, що з вірою взиваємо до Тебе: поспіши на молитву й скоро прийди на благання, бо Ти заступаєшся завжди за тих, що шанують Тебе, Богородице.

ПСАЛОМ 50

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе Єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже, праведний Ти у слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом – і очищуся, омий мене – і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість – і зрадіють кості мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі’ моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме прав­ду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові – це дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай збудуються стіни єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення: тоді покла­дуть на Жертовник Твій тельців.

ПІСНЯ 1

Грядіть, люди, співаймо пісню Христу Богу, що розділив море і настановив людей, яких вивів із єгипетської неволі, бо Він прославився.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Прийми, Спасе, моління від недостойних наших уст, і пошли з неба на землю дощ плодоносний, бо Ти Людинолюбний і Многомилостивий.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Очисти нині, Господи, гріхи наші і відверни гнів, що йде на нас, Спасе, праведно, і пошли з неба дощі на землю.

Слава…

Прийдіть, люди, зі сльозами щиро взиваючи до Бога всіх: прости, Людинолюбче, наші провини і пошли з неба дощ на спраглу землю.

І нині…

Світло через Тебе пізнали, Богородице, тому Тебе благаємо, і просимо, і молимо, не переставай молитися до Творця і Сина Твого, щоб послав на землю дощ.

Катавасія після кожної пісні:

Визволи від бід рабів Твоїх, Милостивий, бо ми щиро до Тебе прибігаємо, як до Милостивого Визволителя всіх, Владики Господа Ісуса.

Спаси від бід рабів Твоїх, Пресвята Богородице Діво, бо ми всі після Бога до Тебе звертаємось, як до непорушної стіни і заступниці.

ПІСНЯ 3

Утверди нас у Тобі, Господи, що древом умертвив гріх, і страх Твій осели в серцях наших, що оспівуємо Тебе.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Все творіння рукою тримаєш, Господи, вислухай, як Милосердний, моління рабів Твоїх і пошли воду на землю.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Ти Благий і все змінюєш на добре, маючи безодню милосердя, не зневаж моління нашого, але пошли нам тихий дощ.

Слава…

Багатства, що Ти нам дав, ми витратили, живучи блудно, але, маючи безодню милосердя, Господи, і будучи Отцем Благим, змилуйся і дощ літній пошли на землю.

І нині…

Маючи, Чистая, до Людинолюбного Сина Твого благоприємне насмілення, умоли, щоб Він дав землі’ дощ плодоносний, заступництвом Твоїм.

ПІСНЯ 4

Оспівую Тебе, бо слухом почув, Господи, і вжахнувся, до мене бо йдеш, шукаючи мене заблудлого; тому велике Твоє сходження до мене прославляю, Многомилостивий.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

З висоти зглянься на нас, Блаже, що згрішили, і даруй, Господи, милість Твою по всій землі, і пошли, благаємо, багату милість Твою, Людинолюбче.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Зійшов на нас, що згрішили, гнів Твій, Людинолюбче, Ти небеса закрив, щоб не було дощу на землі Твоїй; тому благаємо Тебе, раби Твої, щоб Ти не в гніві Твоєму покарав нас.

Слава…

На добре поліття повелінням Твоїм зміни Ти, Господи, і даруй нам тихий дощ, посилаючи, щоб він приніс багаті плоди для насичення всіх тварин, Твоїм благоволінням.

І нині…

Ти, Богородице, Мати Бога нашого, тому з вірою всі молимо Тебе, Владичице, як Ту, що має сміливість перед Господом: моли Його за всіх нас, щоб Він послав воду спраглій землі.

ПІСНЯ 5

Світла подателю і віків Творче, Господи, у світлі Твоїх повелінь настанови нас; бо іншого бога крім Тебе не знаємо.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Молитвами, Спасе, безплотних, милостиво вислухай всіх нас, що повсякчасно моляться, і пошли дощ землі Твоїй спраглій, як єдиний Людинолюбець.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Дванадцять учеників з мучениками до Бога молитву за нас творили, щоб визволив нас від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі.

Слава…

Будь до нас Милосердним під час спокус, Господи, і від покарання грядущого визволи нас, і пошли на землю Твою тихий дощ.

І нині…

Всі заступницею перед Богом ми, земнородні, Тебе знаємо; тому молимось: покровом Твоїм, Чиста, місто Твоє спасай від усякого полону.

ПІСНЯ 6

У безодні гріховній валяючись, недослідиму милосердя Твого закликаємо безодню: від тління визволи мене Боже.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Множество мучеників молить, як ті, що мають перед Господом велике насмілення, послати нині дощ і багаті плоди по всій землі.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Молимось, молитвами Твоїх учеників, послаб, прости, Господи, гріхи наші, і гнів відверни від нас, і пошли землі дощ.

Слава…

Молимо Тебе, Владико Господи, як Благого і Людинолюбного, любов’ю душевною: змилуйся над нами і пошли дощі плодоносні спраглій землі.

І нині…

Благати не переставай Сина Твого, молимось до Тебе, Пречиста Богородице, щоб Він дарував мир рабам Твоїм і спас від усякого гніву.

ПІСНЯ 7

Тілу золотому премудрі діти не послужили, а у вогонь самі ввійшли і богів їхніх осміяли; посеред полум’я співали, зрошені ангелом. Почута вже вуст ваших молитва.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Знаючи Тебе, що Ти володієш душами всіх, молимось: змилуйся, прости як Благий і Людинолюбний і від нинішнього праведного покарання визволи нас; і пошли як Благий дощ спраглій землі.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Як колись Манасію, що покаявся, Ти, Спасе, визволив і спас від смертоносного випадку; Милосердний, Щедрий, подай і нам милість Твою, і збережи нас від згуби і землетрусу.

Слава…

Змилосердься нині над нами як Благий і Милостивий; бо ми згрішили, беззаконня і неправду чинили всі; тому молимо Тебе зі страхом, не карай гнівом Твоїм, Людинолюбче, причет і людей, а пошли воду землі.

І нині…

Знаємо Тебе, всі люди, Богородице, як пристановище тверде і зброю непереможну, і молимо Тебе, раби Твої: визволи від нашестя ворожого людей і місто Твоє, від голоду і згуби, землетрусу і всякого тління.

ПІСНЯ 8

Бога, що зійшов у піч до юнаків єврейських і полум’я на росу перетворив, оспівуйте, діла Господні, та вихваляйте по всі віки.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Ілля словом стримав дощ на землю, і знову словом з неба посилає, тому молимо Тебе, його молитвами, Милосердний: пошли дощ на землю з неба.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

З собором безплотних апостолів, пророків же і мучеників, священиків і преподобних, як Творця всіх і Господа, Тебе молимо спасти тих, що співають Тобі.

Слава…

Як Іону від звіра і моря Ти, як Бо г, визволив, Даниїла від рову і звірів, Благий; так і нині вислухай рабів Твоїх і визволи від всякої недолі людей Твоїх.

І нині…

До Тебе, Ісусе, закликаємо нині на молитву Богородицю, що породила Тебе, помилувати людей, що згрішили, і знову з любов’ю звертаються і превозносять Тебе по всі віки.

ПІСНЯ 9

Від Бога Бога Слова, Який невимовною премудрістю прийшов оновити Адама, споживою упалого люто у тління, від Святої Діви невимовно втілившогося заради нас вірні, єдинодушно піснями величаймо.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Землі спраглій, Милосердний, і нам, що благають Твою Людинолюбність, Благий, Милостивим будь, Владико, як Бог Вседержитель, і даруй нам, як Благий, дощ плодоносний, і спаси душі наші.

Дай дощ землі спраглій, Спасе.

Помилуй, Милостивий, рук Твоїх ділі о, прости нас, як Благий, не гнівом Твоїм викрий людей, але прихили вухо Твоє, і уваж на молитву нашу, і пошли землі Твоїй дощ тихий, Господи.

Слава…

Визволи від іноплеменників, і варварів, і всякого супротивника місто Твоє і всіх людей, і даруй нам щедрий дощ плодоносний на достаток всіх плодів, і спасіння пошли, Людинолюбче.

І нині…

Тебе, Богородице прообразуючи, халдейська піч прохолодила росою отроків, що посеред полум’я раділи; нині ж і нас, що наче в печі’ вогняній перебуваємо, дощем прохолоди, Владичице, і спаси рабів Твоїх Твоїми молитвами, Мати Бога Людинолюбного.

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Тропарі, глас 6:

Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо, жодного виправдання не маючи, ми, грішні, Тобі як Владиці цю молитву приносимо: помилуй нас.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духу.

Господи, помилуй нас, бо на Тебе ми надіємось; не прогнівайся дуже на нас і не пам’ятай беззаконь наших, але зглянься нині як Благоутробний і визволи нас від ворогів наших. Бо Ти Бог наш, а ми, люди Твої, всі творіння рук Твоїх і ім’я Твоє призиваємо.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Милосердя двері відкрий нам, Благословенна Богородице, щоб ми, на Тебе надіючись, не загинули, а від усякого лиха Тобою визволилися, бо Ти єси спасіння роду християнського.

І виголошує священик:

Бо Ти Святий єси, Боже наш, і у святих перебуваєш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Хор співає:

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Диякон: Будьмо уважні.

Священик: Мир усім.
Читець: І духові твоєму.

Прокимен, глас 4: Борозни земні напої і примнож жита її.
Стих: Краплями її звеселиться земля, що вирощує все.

Диякон: Премудрість.
Читець: Соборного послання святого апостола Якова читання (зач.56-57: Як.4:7-17;5:1-20).
Диякон: Будьмо уважні.

Читець:

Улюблені, покоріться Богові; противтеся дияволові, і він утече від вас. Наблизьтеся до Бога, і наблизиться до вас; очистіть руки, грішники, виправте серця, двоєдушні, страждайте, плачте і ридайте; сміх ваш нехай обернеться на плач, і радість – на печаль. Смиріться перед Господом, і піднесе вас. Не злословте один на одного, браття: бо хто злословить на брата або судить брата свого, той злословить на закон і судить закон; коли ж ти закон судиш, то ти не виконавець закону, а суддя. Один є Законодавець і Суддя, Який може спасти і погубити; а ти хто, що судиш ближнього? Тепер послухайте ви, що говорите: «Сьогодні або завтра підемо до такого-то міста, і проживемо там один рік, і будемо торгувати й одержувати прибуток»; ви, які не знаєте, що станеться завтра; бо що таке ваше життя? Воно є пара, що з’являється на короткий час, а потім зникає. Замість того, щоб вам говорити: «Коли угодно буде Господу і будемо живі, то зробимо те або інше», – ви ж нині хвалитесь у гордощах ваших; всяка така похвальба є зло. Отже, хто знає, як добро робити, і не робить, тому гріх.

Послухайте ви, багатії; плачте і ридайте від лютих бід ваших, що наближаються до вас. Багатство ваше згнило, і одяг ваш поточений міллю. Золото ваше і срібло поіржавіло, та іржа їх буде свідчити проти вас і з’їсть плоть вашу, як вогонь: ви придбали собі скарб на останні дні. Ось плата, яку ви утримали у робітників, що працювали на ваших полях, голосить; і голосіння женців дійшли до вух Господа Саваофа. Ви розкошували на землі та зазнали насолоди; наситили серця ваші, ніби на день заколення. Ви засудили, убили Праведника; Він не противився вам. Отже, браття, будьте довготерпеливі до пришестя Господа. Ось хлібороб чекає доброго плоду від землі і довго терпить задля нього, поки прийме дощ ранній і пізній. Терпіть же довго і ви, зміцніть серця ваші, бо пришестя Господа наближається.

Не нарікайте, браття, один на одного, щоб і ви не були осуджені: ось Суддя перед дверима стоїть.

Візьміть за приклад, браття мої, тяжкі страждання і довготерпіння пророків, які говорили ім’ям Господнім. Ось ми ублажаємо тих, які терпіли. Ви чули про терпіння Іова і бачили кінець його від Господа; бо Господь вельми Милостивий і Щедрий. Перш за все, браття мої, не кляніться ні небом, ні землею, ні іншою якою клятвою, а нехай буде у вас: «так, так»; і «ні, ні», щоб вам не зазнати осуду. Якщо хто з вас тяжко страждає, нехай молиться. Хто в доброму настрої, нехай співає псалми. Чи хто з вас занедужає, нехай покличе пресвітерів Церкви і нехай помоляться над ним, помазавши його оливою в ім’я Господнє. І молитва віри зцілить недужого, і підведе його Господь; і, якщо він гріхи вчинив, простяться йому. Отже, признавайтесь один одному в провинах і моліться один за одного, щоб вам зцілитися, бо багато може щира молитва праведного.

Ілля був чоловік подібний до нас, а помолився молитвою, щоб не було дощу, і не було дощу на землі три роки і шість місяців. І знову помолився, і небо дало дощ, і земля зростила плід свій. Браття! Якщо хтось із вас відхилиться від істини і хтось наверне його, нехай той знає, що хто звернув грішника з облудної путі, спасе душу від смерті і покриє безліч гріхів.

Священик: Мир тобі.

Читець: І духові твоєму.

Диякон: Премудрість. Алилуя, глас 8.
Хор: Алилуя (тричі).

Стих: Ти благословиш вінець року благості Твоєї, і поля Твої сповняться врожаєм.
Стих: Вкриється травою пустеля, і радістю узгір’я наповняться.

Диякон: Премудрість. Станьмо побожно, вислухаймо свя­те Євангеліє.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Священик: Від Матфея святого Євангелія читання (зач.65: Мф.16:1-6).
Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Диякон: Будьмо уважні.

Священик:

Одного разу приступили до Ісуса фарисеї і саддукеї і, спокушаючи Його, просили показати їм знамення з неба. Він же сказав їм у відповідь: увечері ви говорите: буде погода, бо небо червоне; а вранці: сьогодні негода, бо небо багряне. Лицеміри! Розпізнавати лице неба ви вмієте, а знамення часу не можете. Рід лукавий і перелюбний знамення шукає, і знамення не дасться йому, крім знамення Іони пророка. І, залишивши їх, відійшов. Переправившись на той бік, ученики Його забули взяти хлібів. Ісус сказав їм: пильнуйте і стережіться закваски фарисейської і саддукейської.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Диякон проголошує єктенію:

Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Не бажаючи смерті грішника і очікуючи його навернення і покаяння, Господи, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Ти, що підносиш хмари від кінців землі, звели їм дати дощ мирний на неї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Ти, що піднімаєш воду морську і виливаєш її на лице всієї землі, пошли благословення Твоє на нас, що молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Ти, що одягаєш небо хмарами і готуєш для землі дощ, пошли милість Твою нам, що молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Ти, що вирощуєш траву тваринам і насіння на споживання людям, спаси людей з тваринами, що моляться Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Подай дощ тихий і хмари спокійні землі і спаси все, Людинолюбче, і нас, що моляться Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Пошли, Людинолюбче, дощ Твій на місця, що потребують і просять його, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Щедрий і Милостивий, змилосердься і звесели нас, Людинолюбче, що молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Вислухай нас, Боже, бо блага милість Твоя, і помилуй Твоїм благосердям тих, що моляться Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось, щоб зберегтися місту цьому і всякому місту і країні від голоду, згуби, землетрусу, потопу, вогню, меча, сарани, граду, нашестя чужинців, і міжусобиці, і наглої смерті; і щоб Ти, Благий і Людинолюбний Бог, був Милостивим, Милосердним до гріхів наших, і відвернув всякий гнів, що йде на нас, і визволив нас від грядущого праведного Твого покарання; і послав нам мирний дощ, і напоїв ним землю, помилуй нас, що молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (40 раз).

Священик: Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надіє всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і, Милостивий, Милосердний будь, Владико, до гріхів наших і помилуй нас. Бо Ти Милости­вий і Людинолюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Свя­тому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Священик читає молитви, Каліста, Патріарха Константинопольського, коли не буває дощу:

МОЛИТВА 1

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Владико Господи Боже наш, Ти виконав благання пророка Іллі Фесвітянина заради любові його до Тебе: стримав дощ, що посилався тоді на землю, і знову після його молитви дощ плодоносний землі дарував. Сам, Владико всіх, щиро благаємо, – з милості Твоєї пошли дощ рясний людям Твоїм і, простивши гріхи наші, дай дощу Твого на місця, де просять і потребують його; обрадуй землю заради нещасних людей Твоїх, і дітей, і худоби, і всього іншого живого творіння, бо всі від Тебе очікують, що Ти даси їм їжу в свій час. Бо Ти – Бог наш; Бог, що милує і спасає, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

МОЛИТВА 2

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Боже Вседержителю, Ти піднімаєш хмари від кінців землі, блискавку для дощу створив, виводиш вітри зі скарбниць Твоїх, викликаєш воду морську і виливаєш її на лице всієї землі; Тобі молимось і Тебе благаємо, сповідуючи гріхи наші, і від Тебе багатої милості просимо: звели хмарам подати дощ, ущедри все Твоє земне. Змилосердься над старими і молодими, дітьми і немовлятами, синами і дочками, і над всіма тваринами земними, і подай нам хліб на поживу і траву тваринам. Прийми благання всіх людей Твоїх і не відкинь зітхання вбогих, і не ярістю Твоєю викривай нас, і не у гніві Твоїм карай нас, і не знищуй голодом і спрагою людей Твоїх; бо очі всіх на Тебе уповають, щоб прийняти від Тебе поживу у свій час. На Тебе покладаємо надію, і крім Тебе нікого не знаємо, від Тебе багатої милості очікуємо. Бо Ти Благий і Людинолюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

МОЛИТВА 3

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Боже наш, знаємо, що ми недостойні Твоїх щедрот, і недостойні навіть піднести очі наші і дивитись на небо, і стати перед Тобою і прохання наші промовляти до Тебе; яке добро ми вчинили, щоб отримати те, чого просимо? Бо, ради Твоєї безмірної благості, Ти привів нас від небуття до буття, вшанував образом Твоїм, підкорив нам все творіння, але ми, отримавши такі блага, стали немов вороги, і Твої, нашого благодійника, заповіді порушили, і життя порочне і думки нечисті придбали; і не тільки Твою любов відкинули, але, як звірі, один на одного нападаємо і плоть один одного з’їдаємо непомірним користолюбством і неправедними діями нашими. Як можемо бути достойними сприйняти Твої благодіяння: Ти Праведний, а ми неправедні; Ти любиш, а ми ворогуємо; Ти Милосердний, а ми немилосердні; Ти Благодійник, а ми розбійники; яку спільність маємо з Тобою, щоб до Твоїх благ приєднатися? Сповідуємо правду Твою, пізнаємо засудження наше, проповідуємо благодіяння Твої, ми повинні безлічі смертей. Ось ми перебуваємо під Твоєю дійсною і все тримаючою рукою; така всесильна Твоя рука в одну мить може погубити нас; і хоча за наші вчинки і життя ми достойні бути знищеними, Праведний Суддя, але, завдяки Твоїй непереможній благості і невимовному милосердю, це неможливо, Людинолюбний Владико. Тому, сподіваючись на Твоє неосяжне милосердя і Твоє незлопам’ятство, приступаємо до Тебе, Благодійника, нерозумні і невдячні: не віддай нас за гріхи наші в руки спекоти, і за беззаконня наші не знищи нас кайданами голоду, але, ради благості Твоєї, пошли на землю, яку призначив насліддю Твоєму, дощ тихий, і наповни надра землі’ животворними Твоїми водами – ось лежить вона, як мати, що має висушені груди; як її груди, позбавлені молока, приносять смерть немовляті, так і на землі’, борозни якої не мають вологи, в’януть рослини, і народжене нею пропадає, а нам приносить згубу і смерть; бо від засухи спека, як якась розпалена вогневиця, провіщає загибель паросткам і рослинам, але милістю Твоєю відвідай землю, і водними хмарами повітря наповни, і Твоїм багатим дощем ороси її, рослини оживи, віянням добрих вітрів плоди повними і добрими зрости і примнож їх Твоїм милосердям, бо ними визначив Ти тілесне життя, бо якщо Ти тихими Твоїми дощами не пошлеш благість, земля наша не дасть плоду свого, але, заради множества щедрот Твоїх, вислухай моління недостойних рабів Твоїх. Бо Ти єси Джерело милості і блага Подателю, і Тобі славу возсилаємо з Безначальним Твоїм Отцем і з Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

МОЛИТВА 4

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи, Господи, через пророка Твого Іллю Ти припинив спеку і дощем оросив землю, і багатством плодів наситив людей Твоїх; Сам і нині, Владико, заради природного Твого милосердя і білагості, даруй землі дощі мирні для плодоношення літніх плодів. Бо Ти води в місця їх учинив і землю, що їх покривають, створив видимою, Ти повелів їй вирощувати різноманітні! плоди в насолоду нашу. Ти за гріхи людей, що за Ноя, розкрив джерела безодні і піднебесної, і лице землі’ наповнив водою, щоб знищити всяку плють. Ти водами покриваєш піднебесся Твоє; Ти піднімаєш хмари і їм наказуєш проливатися дощовими краплями; Ти возносиш воду морську і виливаєш її на лице землі’. Ти призначаєш дощі, і дощі тихі зупиняєш; ріки наповнюєш водою, землю напоюєш і зволожуєш борозни її на примноження багатих її плодів. Ти розділяєш море, і ріку твориш прохідною, і воду із каміння виточуєш, і гіркоту води в солодкість перетворюєш. Знає водне єство свого Творця, знає свого Владику, але не знає відповідного свого служіння; коли побачить Тебе, Владико, в гніві на нас, або безмірною зливою наводить загибель, або, утримуючись, призводить до спеки, і повітря стає вогнеподібним; і рослини в’януть на землі, і ми потрапляємо в біду. Коли ж знову бачить Тебе, Людинолюбного Бога, Милостивим і Милосердним, то готує дощі, і хмари на землю спускаються, повітря стає благоприємним для дихання, земля, почувши Твоє повеління, із своїх надр дає багаті плоди. Тебе, Творця і Зиждителя всього, молимо, промовляючи: помилуй нас, Господи, помилуй нас; пом’яни, що ми діла рук Твоїх, зваж на неміч єства нашого, бо Ти створив нас. Зглянься на стогнання птахів, на волання тварин, на плач немовлят, на голосіння молодих, на окаянство старих, на самітність сиріт і вдів, на нестатки убогих і всіх людей Твоїх благальний глас, і відвідай землю, і напої її сильними дощами, бо, позбавлявшись вологи, рослини в’януть, а людям же і тваринам загрожує смерть. Ти колись водою знищив людей, але пом’янув Ноя, якого спас у ковчезі від безмірних вод; Ти згадав про нього, і про птахів, і про тварин, і про звірів, і про плазунів; Ти повелів, і дощ припинився, і Ноя, а з ним і тварин зберіг, як насіння для існування другого світу; і нині спекотне повітря загрожує голодом і смертю, зглянься на людей, що уповають на Тебе; пом’яни і птахів, пом’яни і тварин, наведи дух роси, а посуха нехай припиниться, і дай плоди землі на поживу людям і тваринам, і знову управляй всіма Промислом Твоїм. Бо Ти вирощуєш траву тваринам і плоди на службу людям; Ти даєш хліб від землі і виточуєш вино, і єлеєм намащуєш обличчя людей, щоб, через подані Тобою блага сповна насичуючись, в радості серця прославили Твою благість: Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

МОЛИТВА 5

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Владико, Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти словом Твоїм все привів із небуття до буття, прах взявши від землі, створив людину і вшанував душею словесною і образом Твоїм, і сказав: плодіться, і розмножуйтеся, і володійте землею; Ти даєш тваринам і пташенятам воронів поживу. Ти під час великого і спасительного Твого пришестя у плоті спочатку сімома, а потім і п’ятьма хлібами п’ять тисяч народу наситив; Сам, Всеблагий Владико, і людей Твоїх, що призивають пресвяте Твоє ім’я, щедро нагодуй великою Твоєю всемогутньою і великодаровитою рукою. Поглянь, Господи, на убогих людей Твоїх, розкриваючи руку Твою і насичуючи все живе благоволінням, ущедри всіх нас милостиво; бо Ти, Владико Людинолюбний, єдиний є Отцем всіх нас, і до Тебе Єдиного підносимо очі, як немовля на матір свою. Бо Ти сказав, Преблагий Владико: просіть, і подасться вам, шукайте, і знайдете. Подай же, Владико, тим, що просять нині, з духовною їжею все, що потрібно для плоті, і насити голодних людей Твоїх, і даруй дощі своєчасні і добре поліття, і багатство різноманітних плодів землі; і відвідай тих, що в немочі, згубі, вогневиці і різних недугах бідують. Визволи, Господи, місто це, що призиває ім’я Твоє, і всяке місто, село і країну від голоду, згуби, землетрусу, потопу, вогню, меча, вбивства; даруй нам милості Твої благодаттю Безначального Твого Отця і Пресвятого і Єдиночесного Твого Духа, молитвами і молінням Преблагословенної Богородиці і всіх святих Твоїх.

Хор: Амінь.

МОЛИТВА 6

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти заради нашого спасіння зволив плоть носити, щоб дивно прославити словесне єство, невимовним Твоїм милосердям і благістю обіцяв простити тих, що правдивою свідомістю навертаються з глибини гріховної. Бо коли звернуться до Тебе як раби, що правдиво виконують Божественні Твої заповіді, тоді й вони сміливо зможуть мати Тебе Богом Милостивим і Милосердним. Нині ж прости нам всі беззаконня наші, і прихили до нас вухо Твоє, і вислухай нас, смиренних і грішних, як колись Ти вислухав Іллю Фесвітянина, який одним словом зв’язав небо для покаяння непокірних тих людей; потім, звичну людинолюбність проявивши, Ти повелів хмарам напоїти всю землю водою доброю; так і нині, молитвами того Твого угодника і теплим благанням, прости беззаконня і гріхи наші, і прийми молитви наші; і вислухай нас в час цей, що усердно молимся Тобі, і припини спеку цю земну заради покаяння і плачу людей Твоїх, і подай на нас дощ добрий, щоб наситив водою землю нашу і щоб вона у свій час принесла плоди, потрібні для нашого врожаю і для безсловесних тварин. Так, Господи Боже наш, вислухай нас, грішних і недостойних рабів Твоїх, і не відкинь моління наші, щоб не перемогли беззаконня наші милість Твою, але прихили, Господи, вухо Твоє і вислухай нас. Подивись на скорботу нашу і змилосердься; подивись від святої Твоєї оселі. Поглянь на зітхання убогих; поглянь на незрілий вік дітей, що дуже страждають від сильної спраги. Поглянь на страждання невинних немовлят, подивись на утроби матерів, подивись на висохлі груди, що ведуть до смерті немовлят; подивись на престарілих і на юних, що стали немов кайдани для тих, що впали в беззаконня. Прости провини наші, свідомі і несвідомі, чи розумом, чи помислами, і не відкинь нас до кінця. Бо ми танемо не тільки від спраги води, але й від безлічі наших страждань за гріхи; і на Тебе дивимось, нехай проллється на нас дощ проливний, і припини праведний гнів лютого цього полону. Одного і другого у Тебе просимо, і молимось до Тебе, Людинолюбче, щоб Ти напоїв водою і колодязі, і села наші, і душевні наші ниви наповнив Твоєю благістю; і джерела, тобто серця наші, веселістю і невимовною радістю напої, і припини нашестя на нас безбожних агарян; бо Ти Визволитель душ і тіл наших, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

МОЛИТВА 7

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Благий Людинолюбче Господи, Ти єдиним словом все живе створив, і з нього людину, після ж, невимовною людинолюбністю, її, що впала і стала рабом гріха, Ти сприйняв і освятив, щоб не до кінця загинуло діло рук Твоїх; Ти дав людям і Твої заповіді в пам’ять Твого пришестя, Твоїх повелінь і Божественного втілення. Тому Ти трудився і подвизався, зголоднів і зазнав спраги, і добре сповнив все заради нас, людей; Ти увійшов у корабель, і по морю ходив, хвилі дикі і сильні вітри втихомирив, і всі страждання перетерпів, аж до хреста і смерті, щоб, пострадавши і будучи спокушуваним, допомогти нам, немічним. Сам і нині, Царю Святий, що нашу неміч людинолюбно на Себе прийняв, змилосердься над нами, що дуже страждаємо і від нестатків виснажені; подай нам Твою благість, напої землю нашу водою чистою, для плодоношення корисною, і даруй добре поліття; і як колись учеників Твоїх спас Ти від потоплення в морі і сильного вітру, так і нині спаси нас від тяжких обставин, зупини і нині морську бурю, втихомир супротивні вітри Твоїм Божественним повелінням; дай нам тишу і спокій від скорбот. Так, Господи Ісусе Христе, Боже наш, поглянь і подивись від святої оселі Твоєї на виноград цей, і утверди його, бо насадила його правиця Твоя, і подай дух правди для визволення від напастей, що находять на нас, молитвами Матері, що породила Тебе, і всіх святих Твоїх.

Хор: Амінь.

Диякон: Премудрість.
Священик: Пресвята Богородиця, спаси нас.

Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.
Ім’ям Господнім благослови, отче.

І виголошує священик відпуст.