Чин освячення нового дому, в якому вперше оселяються

ТРЕБНИК

До початку освячення зображають хрести достатньо високо на стінах: на сході, заході, півдні і півночі. На покритому столі кладеться Євангеліє, хрест і засвічуються свічки. Поруч зі свяченою водою в посудині ставиться єлей. Священик, в єпитрахілі і фелоні, починає:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 90

Хто живе під охороною Всевишнього, той під покровом Бога Небесного оселиться. Каже він до Господа: «Ти Пристановище і Захист мій, Бог мій, і я уповаю на Нього». Він спасе тебе від сіті ловця і від пошесті згубної. Плечима Своїми Він захистить тебе, і під тінню крил Його ти надійно спочиватимеш. Обороною тобі буде правда Його. Не побоїшся страху вночі, ані стріли, що летить удень. Ані пошесті, що ходить у темряві, ані напасті духа зла опівдні. Впаде біля тебе тисяча, і десять тисяч праворуч тебе, але до тебе не наблизиться. Тільки очима твоїми будеш дивитися і помсту над беззаконними бачити. Бо ти сказав: «Господь – надія моя», і Всевишнього ти обрав за оборонця собі. Отже, не прийде до тебе лихо, і пошесть не наблизиться до оселі твоєї. Бо Він ангелам Своїм звелить, щоб охороняли тебе на всіх путях твоїх. На руках вони понесуть тебе, щоб нога твоя не спіткнулася об камінь. На гаспида й василиска ти наступатимеш і потопчеш лева й змія. Бо каже Господь: «За те, що він поклав надію на Мене, Я визволю його і захищу його, бо він знає ім’я Моє. Буде кликати Мене, Я почую його; буду з ним у скорботі, визволю його і прославлю його. Довгим життям обдарую його і дам йому спасіння Моє».

Тропар, глас 8:

Як Закхеєвому дому сталося спасіння Твоїм, Христе, завітанням, так і нині завітанням священнослужителів Твоїх, а з ними святих Твоїх ангелів, мир Твій подай дому цьому і милостиво благослови його, спасаючи і просвічуючи всіх, хто буде жити в ньому.

Священик: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти зволив увійти до дому митаря Закхея і стати спасінням для нього і всього його дому. Сам і нині збережи від усякого зла неушкодженими тих, хто буде жити тут і хто через нас, недостойних, молитви і благання приносить Тобі. Благослови їх і дім цей, і спокійним їхнє життя завжди охороняй, і постійно подавай їм по достатку усяке добро Твоїм благоволінням. Бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння з Безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом і нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші вклоніть перед Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Владико, Господи Боже наш, що у вишніх живеш і на смиренних споглядаєш, Ти благословив дім Лаванів при вході Якова і дім Пентефріїв приходом Йосифа, Ти благословив дім Аведдарів внесенням кивота, а в дні пришестя в тілі Христа, Бога нашого, дарував спасіння дому Закхея. Сам благослови і дім цей, і тих, хто в ньому буде жити. Страхом Твоїм охорони і збережи їх неушкодженими від супротивників, і пошли їм Твоє благоволення з висоти оселі Твоєї, і благослови, і примнож усе добре в домі цім. Бо Твоє є милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Після цього священик тричі благословляє хресним знаменням єлей, промовляючи:

В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

МОЛИТВА НА ОСВЯЧЕННЯ ЄЛЕЯ

Господи Боже наш, поглянь нині милостиво на молитву мою, смиренного і недостойного раба Твого, і пошли благодать Пресвятого Твого Духа на єлей цей, і освяти його, щоб він став на освячення місця цього і на ньому побудованого дому, і на відігнання всякої супротивної сили і диявольських підступів. Бо Ти благословляєш і освячуєш все, Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

І кропить священик свяченою водою увесь дім в усіх кімнатах, промовляючи:

В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа, окропленням цією водою свяченою нехай відбіжить усе лукаве і бісівське дійство. Амінь.

І бере священик єлей, помазує ним стіни дому там, де зображений хрест, починаючи від східної стіни, потім західну, південну і північну, кожного разу промовляючи:

Благословляється дім цей помазанням святим єлеєм цим в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Після помазання єлеєм запалюють свічки перед кожним зображенням хреста на всіх стінах. Коли це відбувається, хор співає стихиру, глас 5, або читець читає її:

Благослови, Господи, дім цей і наповни його Твоїх земних благ. І тих, хто в ньому буде благочестиво жити, від усякого злого підступу неушкодженими збережи і подай їм усякий достаток Твого небесного і земного благословення і як Щедрий помилуй з великої Твоєї милості.

Після помазання священик читає Євангеліє:

Диякон: Премудрість. Станьмо побожно, вислухаймо свя­те Євангеліє.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Священик: Від Луки святого Євангелія читання (зач.94: Лк.19:1-10).
Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Диякон: Будьмо уважні.

Священик:
Потім Ісус увійшов до Єрихона і проходив через нього. І ось один муж, на ім’я Закхей, він був старший над митарями і чоловік був багатий, бажав бачити Ісуса, хто Він, але не міг за народом, бо був малий на зріст. І, забігши наперед, виліз на смоковницю, щоб побачити Його, бо Він мав проходити біля неї. Коли Ісус прийшов на те місце і, глянувши, побачив його, сказав йому: Закхею, злізь скоріше, бо сьогодні Мені належить бути в тебе в домі. І він поспішно зліз і прийняв Його з радістю. І всі, побачивши те, почали нарікати, що Він зайшов гостити до грішного чоловіка. Закхей, вставши, сказав Господу: Господи, половину добра мого я віддам убогим і, якщо кого скривдив чим, поверну вчетверо. Ісус сказав йому: нині прийшло спасіння дому цьому, бо і він син Авраамів. Прийшов бо Син Людський знайти і спасти, що загинуло.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Священик кадить весь дім, поки читається:

ПСАЛОМ 100

Про милість і правосуддя буду співати Тобі, Господи. Буду співати й розмірковувати про путі непорочні; коли Ти, Господи, прийдеш до мене? Буду ходити в домі моїм у чистоті серця мого. Не покладу перед очима моїми діла протизаконного; тих, що чинять беззаконня, я ненавиджу. Серце нечестивого не пристане до мене. Злого я не хочу знати. Того, що потай чорнить ближнього свого, я прожену. З гордим оком і неситим серцем не сяду за стіл. Очі мої на вірних землі, щоб перебували вони біля мене. І хто ходить шляхом непорочності, той буде служити мені. Не буде жити в моїм домі той, хто діє підступно. Не залишиться перед очима моїми той, хто говорить неправду. Щоранку буду нищити всіх грішників землі, щоб викоренити з міста Господнього всіх, що чинять беззаконня.

ЄКТЕНІЯ

Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось, щоб Господь послав Своє благословення на дім цей і на рабів Своїх (імена), і на всіх, хто в ньому побожно жити буде, і послав їм Свого милостивого ангела, який буде оберігати і охороняти їх від усякого зла і буде наставляти на добрі діла і на виконання святих Христових заповідей, і щоб Господь зберіг їх від голоду, згуби, землетрусу, потопу, від вогню, меча, нападу чужинців і від усякої смертельної рани, і щоб дав їм здоров’я і наділив їх довголіттям і в усьому збагатив, промовмо всі: Господи, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось за всіх братів наших і за всіх християн.
Хор: Господи, помилуй (тричі).

Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надіє всіх кінців землі, і тих, що в морі далеко, милостивим будь, Владико, до гріхів наших і помилуй нас. Бо Ти Милостивий і Людинолюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

І звичайний відпуст, після якого виголошується многоліття:

Господарям дому цього (імена) і всім тут присутнім подай, Господи, благословенне і мирне життя, здоров’я і спасіння, достаток плодів земних і в усьому добрий успіх, і збережи їх на многії літа.