Служба за тих, хто у в’язниці і в поневоленні

ТРЕБНИК

На проскомидії:

Господи Ісусе Христе, Боже наш, святого апостола Твого Петра від кайданів і в’язниці без всякого ушкодження Ти визволив; прийми, смиренно молимось Тобі, жертву цю милостиво за відпущення гріхів рабів Твоїх (імена), що знаходяться у в’язниці, і молитвами його, як Людинолюбець, всесильною Твоєю рукою від усяких злих обставин визволи і на свободу виведи.

На великій єктенії:

Щоб простив рабам Своїм (імена) всі провини їхні і Милостивим і Милосердним був до них, Господу помолимось.

Щоб скоро почув голос моління нашого і від кайданів і в’язниці милостиво визволив їх, Господу помолимось.

Щоб, як колись усердну Церкви Своєї за Петра молитву, і нашу нині милостиво вислухав і від кайданів визволив рабів Своїх, Господу помолимось.

Щоб ради великих щедрот і милості Своєї від усяких злих обставин визволив і звільнив рабів Своїх, Господу помолимось.

Щоб вчинив милість з рабами Своїми і від всіх бід і недолі і від ув’язнення, як Йосифа колись в Єгипті, силою Своєю скоро визволив їх, Господу помолимось.

Після входу:

Тропар, глас 2:

Манасію від кайданів і від гіркого ув’язнення, молитов ради, визволив, Всещедрий Боже, і рабів Твоїх, що за них нині молимось, від кайданів і ув’язнення звільни і від всяких злих обставин визволи, як єдиний Людинолюбець.

Кондак, глас 5:

Як милосердя джерело і благості безодня, Христе Боже, не зневаж, тих що в скорботі і біді Тебе з вірою призивають, але, як Щедрий, помилуй, і від кайданів скоро визволи, щоб співати Тобі: алилуя.

Читання:

Прокимен, глас 7: Виведи із в’язниці душу мою, щоб славити ім’я Твоє.
Стих: Зваж на молитву мою, бо я смирився вельми.

Діянь святих апостолів читання (зач.29 Діян.12:1-11):

У ті дні цар Ірод підняв руки на декого з церкви, щоб заподіяти їм зло, і мечем убив Якова, брата Іоанового. А побачивши, що це подобається юдеям, після того взяв і Петра, – тоді були дні опрісноків, – і, схопивши його, посадив у в’язницю; і наказав чотирьом четвіркам воїнів стерегти його, маючи намір після Пасхи вивести його до народу. Отже, Петра стерегли у в’язниці, а тим часом церква ревно молилася за нього Богові. Коли ж Ірод хотів вивести його, тієї ночі Петро спав між двома воїнами, скутий двома ланцюгами, і сторожа біля дверей стерегла в’язницю. І ось постав ангел Господній, і світло осяяло в’язницю, і, штовхнувши в бік Петра, він розбудив його і сказав: «Встань швидше». І впали ланцюги з його рук. І сказав йому ангел: «Підпережись і взуйся». Він зробив так. Потім говорить йому: «Вдягни одяг твій та йди за мною». Петро вийшов і попрямував за ним, не знаючи, що роблене ангелом було в дійсності, а думав, що бачить видіння. Пройшовши першу і другу сторожу, вони прийшли до залізної брами, що вела до міста, яка сама собою відчинилася їм; вони вийшли і пройшли одну вулицю, і раптом ангела не стало з ним. Тоді Петро, опам’ятавшись, сказав: «Тепер я бачу воістину, що Господь послав ангела Свого і звільнив мене від руки Іродової та від усього, чого чекав народ іудейський».

Алилуя, глас 4.
Стих: Із глибини взивав я до Тебе, Господи, Господи, вислухай голос мій.
Стих: Нехай почують вуха Твої голос моління мого.

Від Іоанна святого Євангелія читання (зач.31: Ін.8:31-35):

Сказав Господь іудеям, які увірували в Нього: якщо будете перебувати в слові Моєму, то ви істинно будете Моїми учениками; і пізнаєте істину, і істина визволить вас. Йому відповіли: ми рід Авраамів, і ніколи не були рабами нікому, як же Ти кажеш: станете вільними? Ісус відповів їм: істинно, істинно кажу вам, що кожен, хто чинить гріх, є раб гріха.

Прохання на потрійній єктенії:

Петра від кайданів і в’язниці Ти визволив і непошкодженим Церкві Твоїй Ти дарував, Христе, і рабів Твоїх, за яких ми нині молимось Тобі, як Милосердний, помилуй і від кайданів визволи, молимось Тобі, Всемилостивий Спасе, вислухай і помилуй.

Ти визволяєш слабкого від сильного, і убогого, у якого немає помічника, що знаходиться в біді, в ув’язненні і в кайданах, як Щедрий, милостиво визволи, усердно молимось Тобі, скоро вислухай і, як Щедрий, помилуй.

Йосифа, у в’язниці колись в Єгипті ув’язненого, преславно Ти визволив, і нині, тих, що за них Тебе призиваємо, від кайданів і гіркої біди визволи, молимось Тобі, Визволителю Милостивий, вислухай і скоро помилуй.

Причасний:

Нехай дійде до Тебе зітхання ув’язнених; заради величі сили Твоєї збережи синів загиблих.