Молебень перед початком навчання
(з молитвою, коли важко дається навчання)

ТРЕБНИК

Священик починає:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 33

Благословлю Господа на всякий час, завжди хвала Йому в устах моїх. Господом буде хвалитися душа моя; нехай почують вірні і звеселяться. Величайте Господа зі мною, і прославмо ім’я Його всі вкупі. Я шукав Господа, і Він почув мене і від усіх скорбот визволив мене. Приступіть до Нього й просвітіться, і лиця ваші не осоромляться. Ось убогий благав, і Господь почув його і від усіх скорбот спас його. Ангел Господній охороняє тих, що бояться Його, і визволяє їх. Споживіть і побачите, що благий Господь. Блажен муж, що уповає на Нього. Бійтеся Господа, всі святі Його, бо не знають нестатку ті, що бояться Його. Багаті зубожіли і зголодніли, а ті, що шукають Господа, не будуть позбавлені всякого блага. Прийдіть, діти, послухайте мене, я страху Господнього навчу вас. Хто з людей бажає жити і бачити дні благі — стримуй язик свій від зла, і уста твої нехай не будуть облесливі. Ухиляйся від всього злого і роби добро, будь мирний і пильнуй того. Очі Господні звернені до праведних, і вуха Його до молитви їх. Лице ж Господнє проти тих, що чинять зло, щоб знищити з землі й пам’ять про них. Взивали праведні, і Господь почув їх і від усіх скорбот визволив їх. Близько Господь до скорботних серцем, і смиренних духом Він спасає. Багато скорбот у праведника, та від усіх них визволить його Господь. Господь охороняє всі кості їх, і ні одна з них не зламається. Смерть же грішників люта, і ті, що ненавидять праведного, загинуть. Господь визволить душі рабів Своїх, і не загине ніхто з тих, що уповають на Нього.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі)

Диякон виголошує єктенію:

В мирі Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб послав на учнів цих духа премудрості і розуміння, і відкрив розум і уста, і просвітив серця їхні до прийняття доброго вчення, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб вселив в серця їхні початок премудрості, страх Свій Божественний і ним буйність юності відігнав від сердець їхніх, і просвітив розум їхній, щоб ухилялися від зла і творили добро, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб відкрив розум їхній для сприйняття, розуміння і пам’ятання всякого доброго і корисного їхнім душам вчення, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб подав їм з’єднану із Престолом Його премудрість і вселив її в серця їхні, щоб вона навчила їх, що є благовгодне Йому, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб зростати їм премудрістю і віком, на славу Божу, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Щоб бути премудрістю і доброчесним життям, і твердим стоянням у православній вірі на радість і втіху батькам своїм і на утвердження Церкви православної, Господу помолимось.

Хор: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Хор: Господи, помилуй.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зі всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Хор: Тобі, Господи.

Виголос: Бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння Отцю і Синові і Святому Духові, нині й повсякчас і на віки вічні.
Хор: Амінь.

І співаємо тропарі:

глас 6:

Як посеред учеників Твоїх прийшов Ти, Спасе, мир даючи їм, прийди до нас і спаси нас.

Некнижних учеників Дух Твій Святий явив наставниками, Христе Боже, і багатовіщаною єдністю народів оману знищив як Всесильний.

глас 8:

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві.

Благословенний Ти, Христе Боже наш, що премудрими рибалок явив, пославши їм Духа Святого, і ними уловив вселенну, Людинолюбче, слава Тобі.

І нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь...

Заступнице християн усердная, молитвенице до Творця надійная, не погордуй молитвами грішників, але прийди швидше як Благая на поміч нам, що з вірою взиваємо до Тебе: поспіши на молитву й скоро прийди на благання, бо Ти заступаєшся завжди за тих, що шанують Тебе, Богородице.

Диякон: Будьмо уважні.

Священик: Мир усім.
Читець: І духові твоєму.

Прокимен, глас 4: Із уст дітей і немовлят вчинив єси хвалу.
Стих: Зрадіє серце моє у спасінні Твоєму.

Диякон: Премудрість.
Читець: До Ефесян святого апос­тола Павла читання (зач.218: Еф.1:16-21).
Диякон: Будьмо уважні.

Читець:

Браття, безперестанно дякую за вас Богові, згадуючи вас у молитвах моїх, щоб Бог Господа нашого Ісуса Христа, Отець слави, дав вам Духа премудрості й одкровення для пізнання Його, і просвітив очі серця вашого, щоб ви зрозуміли, в чому полягає надія на Його покликання, і яке багатство славної спадщини Його для святих, і яка безмірна велич могутності Його в нас, що вірують за діянням превеликої сили Його, якою Він діяв у Христі, воскресивши Його з мертвих і посадивши праворуч Себе на небесах, вище від усякого начальства, і влади, і сили, і панування, і всякого імені, названого не тільки в цьому віці, але і в майбутньому.

Священик: Мир тобі.
Читець: І духові твоєму.

Диякон: Премудрість. Алилуя, глас 8.
Хор: Алилуя (тричі).

Диякон: Премудрість. Станьмо побожно, вислухаймо свя­те Євангеліє.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Священик: Від Марка святого Євангелія читання (зач.44: Мк.10:13-16).
Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Диякон: Будьмо уважні.

Священик:

Приносили до Нього дітей, щоб Він доторкнувся до них; ученики ж не допускали тих, що приносили. Побачивши те, Ісус обурився і сказав їм: дозволяйте дітям приходити до Мене і не забороняйте їм, бо таких є Царство Боже. Істинно кажу вам: хто не прийме Царства Божого, як дитина, той не ввійде в нього. І, обнявши їх, покладав руки на них і благословляв їх.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Диякон проголошує єктенію:

Помилуй нас, Боже, з великої ми­лості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Ще молимось за Владику і отця нашого Блаженнійшого (ім’я), і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я), за братів наших священиків, священномонахів і за все у Христі братство наше.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Ще молимось за Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, щоб ми тихе і мирне життя прожили у всякому благочесті і чистоті.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Ще молимось Господу Богу нашому, щоб Він милостиво споглянув на учнів цих і послав в серця, в розум і уста їхні духа премудрості, розуміння й благочестя і страх Свій, і просвітив їх світлом Свого Богопізнання, і подав їм силу і кріпость, щоб вони скоро прийняли і швидко засвоїли Божественний закон Його, настанови і все добре і корисне вчення; щоб збагачувались вони премудрістю і розумом, і всіма добрими ділами на славу пресвятого Його імені, і щоб Він дарував їм здоров’я і довголіття для утвердження і слави Церкви Своєї, промовмо всі: Господи, вислухай і милостиво помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (12 разів)

Священик: Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надіє всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і, Милостивий, Милосердний будь, Владико, до гріхів наших і помилуй нас. Бо Ти Милости­вий і Людинолюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Свя­тому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Священик промовляє молитву:

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Боже і Творче наш, Ти образом Твоїм вшанував нас, людей, навчив обраних Твоїх слухати вчення Твоє, відкрив премудрість дітям; Ти Соломона і всіх, що шукають Твоєї премудрості, навчив; відкрий серця, розум і уста рабам Твоїм цим, щоб вони сприйняли силу закону Твого; і з успіхом пізнавали корисне вчення, що подається їм, на славу пресвятого імені Твого, на користь і утвердження святої Твоєї Церкви, і розуміли благу і довершену волю Твою. Визволи їх від усякого підступу ворожого, збережи їх у православній вірі, і у всякому благочесті і чистоті в усі дні життя їхнього, щоб вони досягли успіхів в розумінні і у виконанні заповідей Твоїх. Щоб, так навчені, прославляли пресвяте ім’я Твоє, і були достоянням Царства Твого. Бо Ти Бог сильний в милості і Благий у кріпості, і Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Господи, Ісусе Христе, Боже наш, Ти вселився і просвітив серця двадцяти чотирьох старців, і святих Твоїх учеників і апостолів і євангелістів Твоїх Іоанна, Матфея, Марки і Луки, навчив і просвітив святого первомученика Стефана. І нині, Ти Сам, Господи, просвіти серце раба Твого (ім’я) молитвами преблагословенної владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, силою чесного і животворчого Хреста, чесного славного пророка Предтечі і хрестителя Господнього Іоанна, святих славних і всехвальних апостолів, святого апостола Матфія, святих мучеників Агапія, Прокопія і Філіта, і всіх святих. Бо Ти є просвічення душ і тіл наших, Христе Боже, і Тобі славу віддаємо з безначальним Твоїм Отцем, і пресвятим і благим і животворящим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Диякон: Премудрість.
Священик: Пресвята Богородиця, спаси нас.

Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.
Ім’ям Господнім благослови, отче.

І виголошує священик відпуст: