Молебень на Новий рік

ТРЕБНИК

По завершенні Божественної літургії:

Диякон: Благослови, владико.
Священик: Слава Святій і Єдиносущній, і Нероздільній Тройці, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 64

Тобі належить хвала, Боже, на Сіоні, до Тебе підноситься молитва в Єрусалимі. Почуй молитву мою. До Тебе приходить всяка плоть. Безліч гріхів перемагає нас, але Ти очистиш беззаконня наші. Блаженні, кого Ти обрав і прийняв. Наситимось добром дому Твого, святого храму Твого. Дивний в правосудді, вислухай нас, Боже Спасителю наш, надія всіх кінців землі і тих, що в морі далеко. Ти той, що поставив гори силою Своєю і підперезаний могутністю. Ти втихомирюєш бурхливість моря, шуми хвиль його і повстання народів. Устрашаться від знамень Твоїх всі, що живуть на землі. Ранок і вечір красою прославлять Тебе. Ти дбаєш про землю і напуваєш її, примножуєш багатства її. Ріка Божа повна води. Ти вирощуєш хліб від землі, бо так впорядкував її. Ти напоюєш борозни її, рівняєш груди її, дощами пом’якшуєш її та прикрашаєш її рослинами. Ти благословляєш вінець року благістю Твоєю, і поля Твої наповнюються врожаєм. Вкривається травою пустеля, узгір’я зеленіють радістю. Долини наповнюються отарами овець, і лани покриваються пшеницею. Все радіє, все співає.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі)

Диякон виголошує єктенію:

В мирі Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю і страхом Божим входять до нього, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

За владику і отця нашого Блаженнійшого Митрополита (ім’я) і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за увесь причет і людей Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

За Богом бережену Україну нашу, владу і військо її Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

За місто (село) наше і за всяке місто, село і країну, і тих, що по вірі живуть у них, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

Щоб милостиво нинішню подяку і благання недостойних рабів Своїх у наднебесний Свій Жертовник прийняв і милосердно помилував нас, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

Щоб благоприємним було моління наше і щоб простив нам і всім людям Своїм всі провини, вільні й невільні, що у минулому році були зле вчинені нами, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

Щоб благословив початок і проводи року цього, благодаттю людинолюбства Свого; часи ж спокійні, поліття добре і безгрішне, в здоров’ї і з добробутом життя нам дарував, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

Щоб відвернув від нас весь гнів Свій, що праведно за гріхи наші йде на нас, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

Щоб відігнав від нас всі душетлінні пристрасті і розпусні звичаї; страх же Свій Божественний вселив в серця наші на виконання заповідей Своїх, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

Щоб обновив дух правди в серцях наших і укріпив нас у православній вірі, і зробив скорими до виконання добрих діл і всіх заповідей Його, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

Щоб знищив всі єресі і відступи і насадив всюди правовір’я і благочестя, і навернув всіх, хто відступив від православної віри, до пізнання Його істини, і приєднав їх до святої Своєї Православної Церкви, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

Щоб визволив Церкву Свою святу і всіх нас від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, і від усіх ворогів видимих і невидимих, здоров’я ж, з довголіттям, і миром, і ангелів Своїх оточенням, вірних Своїх завжди охороняв, Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Хор: Господи, помилуй

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зі всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богу віддамо.
Хор: Тобі, Господи.

Священик: Бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

БОГ ГОСПОДЬ:

Диякон: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.
Хор: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Стих: Прославляйте Господа, бо Він Милосердний, бо повіки ласка Його.
Хор: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Стих: Обступили й оточили мене, я ж іменем Господнім переміг їх.
Хор: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Стих: Не умру, а житиму і повідатиму про діла Господні.
Хор: Бог Господь і з’явився нам; благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Стих: Камінь, що занедбали будівничі, став в основу вугла. Від Господа це сталося, і дивне воно в очах наших.

І співаємо тропарі:

глас 4:

Ми, недостойні раби Твої, Господи, дякуємо за великі благодіяння, що були на нас; славлячи Тебе, хвалимо, благословляємо, дякуємо, оспівуємо і величаємо Твоє милосердя, і з рабською любов’ю взиваємо до Тебе: Благодателю, Спасе наш, слава Тобі.

глас 3: Слава…

Твоїх благодіянь і дарів даром, як раби недостойні, сподобилися, Владико; до Тебе усердно прибігаючи, подяку по силі приносимо, і Тебе, Благодійника і Творця славлячи, взиваємо: слава Тобі, Боже Милосердний.

глас 2: І нині...

Всього творіння Зиждителю, Ти пори року Своєю владою призначив, благослови вінець року благістю Твоєю, Господи, зберігаючи у мирі Україну нашу і місто це молитвами Богородиці, і спаси нас.

Диякон: Будьмо уважні.

Священик: Мир усім.
Читець: І духові твоєму.

Прокимен, глас 4: Співаю Господу, що благодіяв мені, співаю імені Господа Вишнього.
Стих: Зрадіє серце моє у спасінні Твоєму.

Диякон: Премудрість.
Читець: До Тимофія перше послання святого апостола Павла читання (зач.282: 1Тим.2:1-7).
Диякон: Будьмо уважні.

Читець:

Сину Тимофію, передусім благаю чинити молитви, моління, прохання, подяки за всіх людей, за царів і за всіх, які начальствують, щоб провадити нам життя тихе й безтурботне, у всякому благочесті і чистоті, бо це добре і угодне Спасителеві нашому Богу, Який хоче, щоб усі люди спаслися і досягли пізнання істини. Бо єдиний Бог, єдиний і Посередник між Богом і людьми, чоловік Христос Ісус,Який віддав Себе для відкуплений всіх. Таке було у свій час свідчення, для якого я поставлений проповідником і апостолом, – істину кажу у Христі, не обманюю, – учителем язичників у вірі та істині.

Священик: Мир тобі.

Читець: І духові твоєму.

Диякон: Премудрість. Алилуя, глас 8.
Хор: Алилуя (тричі).

Диякон: Премудрість. Станьмо побожно, вислухаймо свя­те Євангеліє.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Священик: Від Луки святого Євангелія читання (зач.13:Лк.4:16-22).
Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Диякон: Будьмо уважні.

Священик:

Одного разу прийшов Ісус у Назарет, де був вихований, і увійшов, за звичаєм Своїм, в день суботній у синагогу і став, щоб читати. Йому подали книгу пророка Ісаї; і Він, розгорнувши книгу, знайшов місце, де було написано: Дух Господній на Мені; бо Він помазав Мене благовістити убогим, і послав Мене зціляти розбитих серцем, проповідувати полоненим визволення, сліпим прозріння, відпустити замучених на волю, проповідувати літо Господнє сприятливе. І, згорнувши книгу і віддавши служителю, сів, і очі всіх у синагозі були звернені до Нього. І Він почав говорити їм: нині справдилося писання, яке ви почули. І всі свідчили Йому.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Диякон проголошує єктенію:

Помилуй нас, Боже, з великої ми­лості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Ще молимось за Владику і отця нашого Блаженнійшого (ім’я), і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім’я), за братів наших священиків, священномонахів і за все у Христі братство наше.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Ще молимось за Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, щоб ми тихе і мирне життя прожили у всякому благочесті і чистоті.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Дякуючи зі страхом і трепетом, як раби недостойні, Твоєму милосердю, Спасе і Владико наш, Господи, за Твої благодіяння, що Ти вилив сповна на рабів Твоїх, припадаємо і славослів’я Тобі, як Богу, приносимо, і щиро взиваємо: визволи від усіх бід рабів Твоїх, і завжди як Милостивий виконуй благі бажання всіх нас, смиренно молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Щоб благословив вінець наступаючого року благістю Твоєю і втихомирив в нас всю ворожнечу, незгоди і міжусобиці, подав же мир, тверду і нелицемірну любов, благочинний лад і благочесне життя, молимось Тобі, Всеблагий Господи, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Щоб не пом’янув незчисленні беззаконня і лукаві наші діяння, яких ми припустились в минулому році, і не покарав нас за діла наші, але в милості і щедротах пом’янув нас, молимось Тобі, Милосердний Господи, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Щоб послав дощі своєчасні, ранні ж і пізні, росу плодоносну, добре поліття і теплом сонячним осяяв, молимось Тобі, Всещедрий Господи, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Щоб пом’янув Церкву святу Твою, і укріпив, утвердив, розширив і дарував їй мир і нездоланність пекельними ворогами, і всіма підступами видимих і невидимих ворогів, непереможною навіки зберіг, молимось Тобі, Вседержавний Владико, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Щоб викоренив і погасив все богохульне безбожних нечестя, і царство їх скоро зруйнував і правовірним дарував, молимось Тобі, Всесильний Господи, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Щоб визволив нас у цей грядущий рік і в усі дні життя нашого від голоду, губительства, трусу, потопу, граду, вогню, меча, нашестя чужинців, міжусобиці, всякої смертоносної рани, скорботи і недолі, молимось Тобі, Милосердний Господи, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй. (тричі)

Священик: Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надіє всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і, Милостивий, Милосердний будь, Владико, до гріхів наших і помилуй нас. Бо Ти Милости­вий і Людинолюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Свя­тому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Священик промовляє молитву:

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Владико, Господи Боже наш, Джерело життя і безсмертя, всього творіння видимого і невидимого Творче, Ти пори року Своєю владою призначив і керуєш всім премудрим і всеблагйм Твоїм Промислом. Дякуємо за милосердя Твоє, що подавав нам в минулі роки життя нашого, молимо Тебе, Всещедрий Господи: благослови вінець наступаючого року Твоєю благістю; збережи Україну нашу, владу і військо її. Даруй блага Твої і всім людям Твоїм, здоров’я, спасіння і в усьому добрий успіх. Церкву Твою святу, місто це і всі міста і країни від всякої злої напасті визволи, мир і спокій їм даруй; Тобі, Безначальному Отцю з Єдинородним Твоїм Сином, з Всесвятим і Животворчим Твоїм Духом, в Єдиному єстві славимому Богу, завжди подяку приносити, і пресвяте ім’я Твоє оспівувати сподоби нас.

І потім виголос:

Слава Тобі, Боже, Благодійнику наш, на віки віків.

Хор: Амінь.

Далі співається славослів’я велике:

Слава в вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління. Хвалимо Тебе, благословимо Тебе, поклоняємось Тобі, прославляємо Тебе, дякуємо Тобі ради великої слави Твоєї.
Господи, Царю Небесний, Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе і Святий Душе, Господи Боже, Агнче Божий, Сину Отця, Ти, що береш гріхи світу, помилуй нас. Ти, що береш гріхи світу, прийми молитву нашу. Ти, що сидиш праворуч Отця, помилуй нас. Бо Ти Єдиний Святий, Ти Єдиний Господь, Ісус Христос, задля слави Бога Отця. Амінь. Повсякчас благословлятиму Тебе і вихвалятиму ім’я Твоє навіки і повік віків.
Сподоби, Господи, в день цей від гріха встерегтися нам. Благословен єси, Господи, Боже отців наших, і хвальне й прославлене ім’я Твоє навіки. Амінь.
Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тебе.
Благословенний Ти, Господи, навчи мене оправданням Твоїм (тричі).
Господи, пристановищем став Ти нам з роду в рід. Я сказав: «Господи, помилуй мене і зціли душу мою, бо я согрішив Тобі. Господи, до Тебе прибіг, навчи мене творити волю Твою, бо Ти є Бог мій, бо у Тебе джерело життя, у світлі Твоїм побачимо світло, продовж милість Твою тим, що знають Тебе».

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Святий Безсмертний, помилуй нас. Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас.

Тебе, Бога, хвалимо, Тебе, Господа, визнаємо, Тебе, Предвічного Отця, вся земля величає. Тебе всі ангели, Тебе небеса, і всі сили, до Тебе херувими і серафими безперестанно голосами взивають: Свят, Свят, Свят Господь Саваоф, повне небо і земля слави Твоєї. Тебе преславний апостольський собор, Тебе пророча хвалебна чисельність, Тебе хвалить пресвітле воїнство мучеників. Тебе по всій вселенній сповідує свята Церква, Отця недосяжну величність; Твого Істинного і Єдинородного Сина, і Святого Утішителя Духа. Ти Царю слави, Христе; Ти Отця Присносущий Син. Ти для визволення нашого став людиною і не зневажив дівочої утроби. Ти подолав жало смерті, відкрив віруючим Царство Небесне. Ти праворуч Бога сидиш у славі Отцівській, і Суддею прийти маєш. Тебе ж просимо, допоможи рабам Твоїм, яких Ти викупив чесною Твоєю кров’ю; сподоби зі святими Твоїми у вічній славі Твоїй царювати. Спаси людей Твоїх, Господи, і благослови насліддя Твоє, виправи його і піднеси повіки; в усі дні благословляємо Тебе і славимо ім’я Твоє повіки і навік віків. Сподоби, Господи, в цей день без гріха зберегтися нам; помилуй нас, Господи, помилуй нас, нехай буде милість Твоя, Господи, на нас, бо ми уповаємо на Тебе. На Тебе, Господи, уповаємо, щоб не осоромитися повіки, амінь.

Диякон: Премудрість.
Священик: Пресвята Богородиця, спаси нас.

Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.
Ім’ям Господнім благослови, отче.

І виголошує священик відпуст, а після відпусту многоліття.

В кінці благословляє рукою людей, промовляючи:

Благословення Господнє на вас Того благодаттю і людинолюбством завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.