Благословення і освячення верби в Квітну (Вербну) неділю

ТРЕБНИК

Вербу святять на ранній після читання Євангелія або після заамвонної молитви на Божественній літургії.

Священик кадить гілля верби. Хор співає тропар Квітної неділі:

Тропар, глас 1:
Загальне воскресіння перед Своїм стражданням запевняючи, з мертвих воскресив єси Лазаря, Христе Боже. Тому ж і ми, як діти, несучи знамена перемоги, виголошуємо Тобі, Переможцеві смерти: осанна во вишніх, благословен, хто йде в ім’я Господнє.

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Боже наш, що сидиш на херувимах, Ти підніс силу Твою і послав Єдинородного Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, спасти світ хрестом, погребінням і воскресінням Своїм, – Його, що прийшов до Єрусалима на вільні страждання, сьогодні люди, які сидять у темряві й
тіні смертній, зустріли, взявши, як знамено воскресіння, віття дерев і віття пальми. Сам, Владико, збережи й охо­рони і нас, що віття це за прикладом тих у цей передсвятковий день несемо в ру­ках. Щоб, як ті народи й діти виклику­вали Тобі: осанна! – так і ми в піснях і співах духовних досягли животвор­чого триденного воскресіння в Тому Самому Христі Ісусі, Господі нашім. З Ним Ти благословенний з Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші вклоніть пе­ред Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Священик: Господи Боже Вседержителю! Ти показав образ Церкви через ковчег у дні праведника й угодника Ноя, провіщаючи пришестя Пресвятого Духа через голуба, що приніс оливкову гілку. Цей образ завершили діти юдейські, зустрічаючи Тебе з ві­ттям оливковим, викликуючи Тобі: осанна в вишніх, благословен, хто йде в ім’я Господнє! Сам, Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти, що благословив народ, який зустрічав Тебе з віттям, – благослови та освяти віття це, щоб усі, хто приймає його, прийняли по­кров для душі й тіла; щоб стало це віття цілющим для нашого спасіння і таїною Твоєї благодаті; щоб усі, хто приймає його, де б не знаходилися, Твоє благословення отримали; Ти ж, прогнавши всяку супротивну силу, покрив Твоєю правицею тих, кого викупив Твоєю чесною кров’ю, – щоб ми всі однодушно співали Тобі: осанна в вишніх, благословен Ти, що йдеш су­дити правдою, з Отцем і Святим Ду­хом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

І тричі кропить свяченою водою гілля верби, про­мовляючи:

Благословляються і освячуються верба і віття це окропленням водою цією свяченою, в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.