Чин благословення і освячення образа Христа Спасителя
і Господніх свят

ТРЕБНИК

Священик, в єпитрахилі і фелоні, стає перед покритим рушником столом, на якому покладена ікона, кадить її і починає:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 88:1-18

Милості Твої, Господи, повіки співатиму, з роду в рід сповіщатиму істину Твою устами моїми. Бо Ти сказав: навіки милість перебуватиме, на небесах приготується істина Твоя. «Я заповів завіт обраним Моїм, клявся Давидові, рабу Моєму: навіки утверджу нащадків твоїх і збудую з роду в рід престіл твій». Прославлятимуть небеса дивні діла Твої, Господи, і правду Твою в Церкві святих. Бо хто на небесах зрівняється з Господом? І хто подібний до Нього між синами Божими? Бог, що Його прославляють собори святих, Великий і Страшний для всіх, хто навкруги Нього. Господи, Боже Сил! Хто подіб­ний до Тебе?! Всесильний Ти, Госпо­ди, і правда Твоя навкруги Тебе. Ти володарюєш над силою моря і втихо­мирюєш розбурхані хвилі його. Ти смирив гордого, немов пораненого, і кріпкістю сили Твоєї Ти розсипав ворогів Твоїх. Твої небеса і Твоя земля. Ти створив всесвіт і все, що наповнює його. Північ і південь Ти створив єси. Фавор і Єрмон іменем Твоїм раду­ються. Сильні рамена Твої, міцна рука Твоя, високо піднесена правиця Твоя. Правосуддя і справедливість – основа Престолу Твого. Милість і істина йдуть перед лицем Твоїм. Блаженні люди, що знають глас святковий: Господи, у світлі лиця Твого вони ходять, і іме­нем Твоїм вони радуються весь день, і правдою Твоєю підносяться. Бо Ти похвала сили їхньої, і милістю Твоєю підноситься ріг наш.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі)

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Боже Вседержителю, Боже отців наших! Задля визволення людей Твоїх, обраного Ізраїлю, від омани ідолослужіння, щоб завжди невідступно поклонялися і служили Тобі, єдиному істинному Богу, Ти суворо заборонив робити образи і подоби, супротивні Тобі, для поклоніння і служіння їм, ніби богам. Навпаки ж, образи і подоби, якими славлять не чужих лжебогів, а Твоє, єдиного істинного Бога пресвяте і преславне ім’я, Ти звелів спершу Мойсеєві поставити в святилищі Твоїм, за законом збудованому, а саме: двох золотих херувимів над кивотом свідчення і двох херувимів у кутах очищення та множество вишитих херувимів на завісах; а далі – Соломонові, щоб поставив у вівтарі двох херувимів з кипарисового дерева, покритого зо­лотом. Крім цього, там завжди були з людьми: кивот з кам’яними скри­жалями завіту, стамна золота і жезл Аарона, як свідки Твоєї великої слави і пам’ять про Твої преславні чудеса і добродійства; хоч і були вони зробле­ні руками людськими, але звелів Ти вшановувати їх зі страхом, трепетом і побожним поклонінням, кадінням і молінням перед ними; і таку честь шанування Ти милостиво приймав, як Тобі Самому віддану. Коли ж на­став час, Ти послав Єдинородного Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, народженого жоною, Приснодівою Марією, і Він, бувши в людській рабській подобі, приклав до Свого пресвятого лиця убрус і, нерукотворно зобразивши на ньому подобу Сво­го пречистого образа, послав хворо­му Авгарю, князеві Едеському, і тим зцілив його від недуги і подав незчисленні зцілення й добродійства всім, хто з вірою до образа приступав і поклонявся.
Так, о Благий Вседержителю Вла­дико, і цей образ Улюблено­го Сина Твого на спомин про те, що для нашого спасіння Він став люди­ною і, бувши на землі, Свої преславні чудеса і добродійства показав людям, – спорудили ми не як божество; але, знаючи, що шанування образа пере­ходить на первообраз, – ми поста­вили його перед Твоєю величністю і, припадаючи, усердно молимось: поглянь милостиво на нас і на образ цей ради втілення й явлен­ня Твого Єдинородного Сина, що на спомин про це ми спорудили. Зішли Твоє небесне благословення і благо­дать Пресвятого Духа, освяти його і дай йому силу зціленя про­ти всіх спокус диявола. Сповни його благословенням і могутністю того святого нерукотворного образа, що створився від дотику святого і пре­чистого лиця Улюбленого Сина Тво­го, щоб чудодійною силою діяв він на утвердження православної віри і на спасіння вірних людей Твоїх; щоб усі, хто з вірою буде вклонятися, призивати Тебе і молитись Тобі, і Єдинородному Твоєму Сину, і Пресвя­тому Духу, були почуті, сподобилися милості Твого людинолюбства і бла­годать одержали.
Бо Ти єси освячення наше, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Свя­тому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші вклоніть пе­ред Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Господи Боже мій, поглянь зі святої оселі і з Престолу слави Царства Твого, і милостиво зішли благословення Твоє святе на образ цей, і через окроплення водою свяченою благослови й освяти його; подай йому силу зцілення, що відганяє всякі хвороби і недуги, всякі диявольські спокуси від вірних, які до нього припадатимуть, перед ним що будуть Тобі поклонятися і молитимуться; нехай молитва їхня буде завжди вислухана і Тобі благоприємна.
Благодаттю і щедротами Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси, з Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Священик кропить свяченою водою образ тричі, щоразу виголошуючи:

Освячується образ цей благодат­тю Пресвятого Духа, окропленням во­дою цією свяченою, в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Тропар, глас 2:

Пречистому Твоєму образу покло­няємось, Милосердний, благаючи про­щення провин наших, Христе Боже; бо Ти з волі Твоєї зволив тілом зійти на хрест, щоб визволити створених Тобою з ворожої неволі. Тому вдячно співаємо Тобі: Ти радістю наповнив усе, Спасе наш, прийшовши спасти світ.

Слава… І нині… глас 4:

Божественний Твій лик зображаю­чи на іконі, Христе Боже, ясно розуміє­мо народження Твоє від Діви; споми­наючи невимовні чудеса Твої і добро­вільне розп’яття, проповідуємо, і від того біси проганяються в страху, і не­честиві, як їхні спільники, сумують і ридають.

І далі відпуст:

Христос, істинний Бог наш, що не­вимовним Провидінням перед Своїми вільними стражданнями зволив на убрусі нерукотворно зобразити Свій пре­чистий Боголюдський образ, молит­вами Пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, пре­подобних і богоносних отців наших і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Благий і Людинолюбний.