Чин благословення і освячення образа Пресвятої Богородиці

ТРЕБНИК

Священик, в єпитрахилі і фелоні, стає перед покритим рушником столом, на якому покладена ікона, кадить її і починає:

Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, Слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, що всюди є і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Свя­тий Безсмертний, помилуй нас (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Гос­поди, очисти гріхи наші; Владико, про­сти беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.
Господи, помилуй (тричі).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Цар­ство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але ви­зволи нас від лукавого.
Священик: Бо Твоє є Царство і сила, і слава, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.
Господи, помилуй (12 разів).
Слава Отцю і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого, Бога.
Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 44

Вилилось із серця мого слово благе, говорю я про діла мої Цареві. Язик мій – перо книжника-скорописця. Ти прекрасніший за синів людських, виливається благодать із уст Твоїх. Тому благословив Тебе Бог навіки. Прив’яжи меч Твій до бедра Твого, Сильний, славою Твоєю і красою Твоєю. І натягни лук, і встигай, і царюй, істини ради, і лагідності, і справедливості, і дивно поведе Тебе правиця Твоя. Гострі стріли Твої, Сильний! Вони в серце ворогам Царя. Впадуть народи перед Тобою. Престіл Твій, Боже, повік віку, жезл правоти – жезл Царства Твого. Ти полюбив правду і зненавидів беззаконня, тому помазав Тебе, Боже, Бог Твій єлеєм радості більше, ніж спіль­ників Твоїх. Вся одежа Твоя як смирна, алое і касія; в палатах із слонової кості звеселять Тебе. Дочки царів почесні гос­ті Твої; стіна цариця праворуч Тебе, в ризи позолочені одягнена, прикрашена. Слухай, дочко, і споглянь, і прихили вухо твоє, і забудь народ твій і дім отця твого. І забажає Цар доброти твоєї, бо Він – Бог твій, і поклонишся Йому. І дочка Тира з дарами, і найбагатші з народів помоляться лицю Твоєму. Вся слава дочки Царя в ній самій, одежа її шита золотом. В дорогих прикраше­них ризах введуть її до Царя. Приве­дені будуть діви вслід за нею, подру­ги її. Приведуть їх з піснями радості і введуть їх у палату Царя. Замість бать­ків Твоїх будуть сини Твої. Ти поставиш їх князями по всій землі. Пом’яну ім’я Твоє у всякому роді і роді. Заради того люди всі вихвалятимуть Тебе і про­славлятимуть ім’я Твоє повік віку.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі)

Диякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи Боже наш, Ти зволив, щоб Співпредвічний і Єдиносущний Твій Син і Слово прийняв тіло від Пречистої Приснодіви Марії і, пречистим народженням Своїм вчинивши Її Богородицею, поставив Її Заступницею, Помічницею і Молитвеницею для всіх вірних! Зглянься нині на нас, що смиренно молимо Тебе, а Її істинною Богородицею визнаємо і віруємо, що Її молитвами до Тебе будуть вислухані й наші моління і благання. Пошли благодать Пресвятого Твого Духа на цей образ, який раби Твої на честь і пам’ять Богородиці спорудили. Благослови й освяти його Твоїм небесним благословенням і подай йому силу і могутність чудотворної дії. Вчини його уздоровителем і джерелом зцілень для всіх, хто у хворобах до нього буде звертатися і, ради Богородиці, проси­тиме у Тебе помочі. Всіх же, хто Преблагословенну Діву і Матір Господа нашого Ісуса Христа перед цією іко­ною достойно величатиме і, як Заступ­ницю християн, у молитві до Тебе на поміч у бідах і потребах своїх призи­ватиме, сподоби одержати визволен­ня, заступництво і скору поміч. Ми­лостиво подай їм відпущення гріхів і милість Твоєї людинолюбності, щоб стали вони приписниками Твого Цар­ства, щедротами народженого від Неї тілом Єдинородного Сина Твого, Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, що з Ним належить Тобі усяка слава, честь і поклоніння, з Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші вклоніть пе­ред Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Владико Боже, Отче Вседержителю! Ти зволив з усього роду людського єдину чисту голубицю і непорочну агницю, Приснодіву Марію, обрати Матір’ю Єдинородного Сина Твого, зішестям Пресвятого Духа освятив Її на оселю Йому та вчинив Її вищою і чеснішою за херувимів та серафимів, славнішою від усіх людей, Заступницею і Молитвеницею за людський рід. Її молитвами і покровом благослови цей образ, споруджений на честь і пам’ять Її та на славу народженого від Неї Єдинородного і Єдиносущного Твого Сина, і Тебе, Безначального Отця, і Пресвятого, і Животворчого Твого Духа, та освяти його благодаттю Твоєю через окроплений водою цією свяченою; по­кажи його цілительним для недуг ду­шевних і тілесних та подай йому силу захисту й визволення від усіх ворожих підступів, і щоб молитви перед ним були угодними Тобі.
Щедротами Єдинородного Сина Твого, від Неї тілом народженого, Гос­пода нашого Ісуса Христа, що з Ним благословен єси, з Пресвятим і Бла­гим, і Животворчим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Священик кропить свяченою водою образ тричі, щоразу виголошуючи:

Освячується образ цей благодат­тю Пресвятого Духа, окропленням во­дою цією свяченою, в ім’я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Далі співають богородичні тропарі:

Деякі найчастіше вживані тропарі богородичних свят:

РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Тропар, гл. 4:
Народження Твоє, Богородице Діво, радість провістило всьому світові, бо з Тебе засяяло Сонце Правди – Христос, Бог наш, що, знищивши прокляття, дав благословення і, уневажнивши смерть, дарував нам життя вічне.

Кондак, гл. 4:
Іоаким, Анна від докору неплідності, Адам же і Єва від тління смертного визволилися, Пречистая, у святім народженні Твоїм. Це святкують люди Твої, від вини гріховної визволившись, і взивають до Тебе: неплідна народжує Богородицю і Матір життя нашого.

ВВЕДЕННЯ У ХРАМ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Тропар, гл. 4:
Сьогодні початок Божого благовоління і провіщення про спасіння людей: у храмі Божому ясно Діва з’являється і про Христа всім провіщає. Їй же і ми голосно заспіваймо: радуйся, здійснення Творцевого Провидіння.

Кондак, гл. 4:
Пречистий храм Спасів, дорогоцінний чертог і Діва, свята скарбниця слави Божої, сьогодні вводиться в дім Господній і вносить з Собою благодать, що є в Дусі Божественному; її оспівують ангели Божі; Вона є оселя небесна.

БЛАГОВІЩЕННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Тропар, гл. 4:
Сьогодні початок нашого спасіння і виявлення надвічної таємниці: Син Божий Сином Діви стає, і Гавриїл про благодать благовіствує. Тому й ми з ним до Богородиці взиваймо: радуйся, Благодатна, Господь з Тобою.

Кондак, гл. 8:
Тобі, Провідниці життя нашого, ми, раби Твої, пісні перемоги співаємо; визволені ж із біди, пісні вдячні приносимо, Богородице. А Ти, що маєш силу непереможну, від усяких бід визволи нас, щоб ми взивали до Тебе: радуйся, Невісто Неневісная.

СТРІТЕННЯ ГОСПОДНЄ

Тропар, гл. 1:
Радуйся, благодатна Богородице Діво, бо з тебе засяяло Сонце Правди – Христос Бог наш, що просвічує тих, що в темряві. Веселися і ти, старче праведний, що прийняв на руки Визволителя душ наших, який нам дарує воскресіння.

Кондак, гл. 1:
Ти, що лоно Діви освятив народженням Своїм і Симеонові руки благословив, як належало, попередивши його, і нині спас нас, Христе Боже. Втихомир ворожнечу життя нашого і зміцни народ наш, що його Ти полюбив, Єдиний Чоловіколюбче.

УСПІННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Тропар, гл. 1:
В родинах зберегла Ти дівоцтво, а після успіння не покинула світу, Богородице; перейшла Ти до життя, бувши Матір’ю Життя, і молитвами Твоїми визволяєш од смерти душі наші.

Кондак, гл. 2:
У молитвах невсипущу Богородицю і в заступництві незмінну надію гроб і смерть не вдержали; бо, як Матір життя, переніс її до життя Той, Хто вселився в утробу вічнодівственну.

ПОКРОВА ПРЕСВЯТОЇ ВЛАДИЧИЦІ НАШОЇ БОГОРОДИЦІ

Тропар, гл. 4:
Сьогодні ми, православні люди, радісно святкуємо, осяяні Твоїм, Божа Мати, явленням, і, здіймаючи очі до Твого пречистого образа, уклінно просимо: покрий нас чесною Твоєю покровою і визволи нас від усякого зла, благаючи Сина Твого, Христа Бога нашого, щоб спас душі наші.

Кондак гл. 3.
Діва днесь стоїть у церкві із сонмами святих невидимо і молиться за нас Богу. Ангели із святителями поклоняються, апостоли ж із пророками радуються, бо за нас благає Богородиця Надвічного Бога.

СОБОР ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Тропар, гл. 4:
Народження Твоє, Христе Боже наш, увесь світ осяяло світлом розуму, бо на ньому ті, що звіздам кланялися, звіздою навчалися поклонятися Тобі, Сонцю Правди, і визнавати Тебе, що Ти є Схід з неба. Господи, слава Тобі!

Кондак, гл. 6:
Раніш зірниці народжений від Отця без матері, на землі без отця воплотився сьогодні від Тебе. Тому і звізда волхвам благовістить, ангели з пастухами оспівують несказанне народження Твоє, Благодатна.

Глас 1:
Під Твою милість прибігаємо, Бо­городице Діво, молитов наших в час скорбот не відкинь, а від бід визволи нас, єдина Чиста і Благословенна.

Богородице Діво, радуйся, Благо­датна Маріє, Господь з Тобою. Благо­словенна Ти в жонах, і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти породила Спаса душ наших.

Слава Отцю і Сину, і Святому Духо­ві.

Від святої Твоєї ікони, Пречиста Богородице, зцілення і уздоровлення Щедро подаються всім, хто з вірою до неї приходить і Твого заступництва Щиро благає; тому і мої немочі відві­дай, Діво, і мої душевні і тілесні рани милостиво зціли.

І нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Чистая Діво, усім, хто з любов’ю Твою святу ікону шанує і Тебе істин­ною Божою Матір’ю однодушно визнає і з вірою поклоняється Тобі, будь Охоронителькою і могутньою Заступни­цею, всіляке зло від них відганяючи, бо Ти все можеш.

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Бого­родицю, Тебе величаємо.

І відпуст.