КОЛИ НЕМА ПОБЛИЗУ ІНШОЇ ЦЕРКВИ

Коли біля освячуваного храму нема іншої церкви, тоді святі мощі (чи святий антимінс) ставляться також ізвечора на аналої перед образом Спасителя, що праворуч царських врат, у тому ж храмі, який освячують.

А коли прийде час іти по мощі, то архієрей виходить царськими вратами і стає на орлеці перед мощами і, помолившись, благословляє співслужителів. Архієреєві подають кадило, і він кадить святі мощі тричі по тричі, а хор співає:

Тропар, глас 4:
У всьому світі мучеників Твоїх кров’ю, як багряницею і висоном, Церква Твоя прикрасилася і через них взиває до Тебе, Христе Боже: «Людям Твоїм щедроти Твої зішли, мир громаді Твоїй даруй і душам нашим велику милість».

Слава… І нині…

Кондак, глас 8:
Як первістки природи, Тобі, Господи, Творцеві творіння, вселення приносить Богоносних мучеників, їхніми молитвами, в мирі глибокім, Богородицею Церкву Твою – людей Твоїх – збережи, Многомилостивий.

Протодиякон перед мощами виголошує малу єктенію:

Ще і ще в мирі Господу помолимось.
Священики: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.
Священики: Господи, помилуй.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Священики: Тобі, Господи.

Архієрейський виголос:
Бо Ти Святий єси, Боже наш, і на святих чесних мучениках, що за Тебе постраждали, спочиваєш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

І співає хор Трисвяте.

З архієрея знімають митру, яку кладуть на блюдо. Він виголошує молитву:

Протодиякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Господи, Боже наш, вірний у словах Твоїх і правдивий в обітницях Твоїх, – Ти святим Твоїм мученикам дарував подвигом добрим подвизатися, і благочесно пожити, і віру істинного сповідання зберегти. І нехай вони своїм молінням ублагають Тебе, Владико Пресвятий, і Сам дай нам, недостойним рабам Твоїм, мати з ними частку й насліддя, щоб ми, наслідуючи їх, сподобилися й належного їм блага. Милістю і людинолюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси, з Пресвятим і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Архієрей: Мир усім.
Протодиякон: Голови ваші вклоніть перед Господом.

Господи, Боже наш, молитвами Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і всіх святих Твоїх направ діла рук наших, Твоїх недостойних рабів, і сподоби нас у всьому догоджати Твоїй благості. Нехай буде держава Царства Твого благословенна і препрославлена, Отця і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Архієрей кадить святі мощі тричі по тричі. Ставить на свою голову і тримає обома руками святий дискос зі святими мощами, покритий воздухом поверх звіздиці, піддержуваний під руки священнослужителями. І обходять хресним ходом навколо церкви один раз (коли немає можливості обійти з мощами навколо храму, то просто виходять перед великі церковні (західні) двері).

Хор співає:

Тропар, глас 3:
Ти на камені віри збудував Церкву Твою, Благий, направ же в ній моління наші і прийми людей, що з вірою взивають до Тебе: спаси нас, Боже наш, спаси нас.

Перед великими церковними (західними) дверима архієрей ставить святі мощі на приготовленому тут столі і вклоняється св. мощам і кадить святі мощі тричі по тричі:

Святі мученики, що славно страждали й вінчалися, молітеся до Господа, щоб спаслися душі наші (двічі).

Слава Тобі, Христе Боже, апостолам похвало і мученикам радування, що їх проповідь – Тройця єдиносущна.

Двері зачинені або завішені зсередини завісою, а священики з іконами, з Євангелієм і з хрестами стоять за столом перед дверима, обернувшись на захід. На столі, по кутах стола, чотири або два свічники, а диякони держать рипіди над святими мощами.

Архієрей, стоячи перед святими мощами, обличчям на схід, промовляє:

Благословен єси, Христе Боже наш, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор усередині храму:

Амінь.

Архієрей промовляє:

Піднесіте, брами, верхи ваші, і піднесітеся, входи вічні, і ввійде Цар слави.

Хор відповідає:

Хто є цей Цар слави?

Протодиякон подає архієреєві кадило, і архієрей кадить св. мощі тричі по тричі, а потім святе Євангеліє, хрест і ікони, а по тому – священнослужителів направо й наліво. Протодиякон бере кадило у архієрея й тричі кадить його.

І архієрей виголошує вдруге:

Піднесіте, брами, верхи ваші, і піднесітеся, входи вічні, і ввійде Цар слави.

Хор відповідає:

Хто є цей Цар слави?

Архієрей знімає митру і виголошує молитву:

Протодиякон: Господу помолимось.
Хор: Господи, помилуй.

Боже і Отче Господа нашого Ісуса Христа, Ти благословенний на віки! Ти завісою тіла Його обновив нам вхід до Церкви первородних, вписаних на небесах, де оселя святкуючих і голос радості. Сам, Людинолюбний Владико, споглянь на нас, грішних і недостойних рабів Твоїх, що святкуємо обновлення чесного храму (ім’я), на образ найсвятішої Твоєї Церкви, тобто самого тіла нашого, що через всехвального апостола Павла Ти сподобив назвати храмом Твоїм.
І утверди його до кінця віку непохитним і прославленим в Тобі. І сподоби нас достойно приносити в ньому хвалу й прославлення славі Твоїй, і Єдинородному Твоєму Сину, Господу нашому Ісусу Христу, і Святому Твоєму Духу, розумно і з усіма почуттями, тими, що кланяються Тобі в страсі Твоєму, щоб ми стали достойними Божественних щедрот і благоприємними для Твоєї благості були наші ці моління за нас і за всіх людей Твоїх, які приносяться Твоєму невимовному милосердю, – молитвами Пречистої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії. Бо Ти Святий єси, Боже наш, і у святих перебуваєш; і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Архієрей: Мир усім.
Хор: І духові твоєму.

Протодиякон: Голови ваші вклоніть перед Господом.
Хор: Тобі, Господи.

Владико, Господи Боже наш, що встановив на небесах чини і воїнства ангелів і архангелів служити славі Твоїй, вчини, щоб з нашим входом відбувся і вхід святих ангелів, щоб разом з нами служили і прославляли Твою благість. Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.

Після цього архієрей бере дискос зі святими мощами, хрестовидно осіняє західні двері храму і виголошує:

Господь Сил, Він є Цар слави!

Хор повторює за архієреєм:

Господь Сил, Він є Цар слави!

Архієрей ставить дискос з мощами на голову свою, стіл відставляють, і всі входять у храм, а хор співає:

Тропар, глас 4:
Немов красу вишнього неба, Ти показав, Господи, і земну красу святої оселі слави Твоєї. Утверди це на вік віку і прийми наші в ній моління, що ми неперестанно приносимо Тобі, молитвами Богородиці, Життя всіх і Воскресіння!

Потім архієрей, благословивши св. мощами великі церковні двері, ставить св. мощі на свою голову, йде у вівтар царськими вратами, обходить зі св. мощами навколо престола один раз, – це замість того, щоб іти навколо храму.

Далі архієрей ставить дискос зі святими мощами на святому престолі, ставлять Євангеліє і кладуть хрест, і всі вклоняються святим мощам. Тоді архієрей надіває митру.

Протодиякон подає архієреєві кадило, і він кадить святі мощі тричі по тричі і співслужителів на обидві сторони. Протодиякон, узявши кадило від архієрея, кадить його тричі.

Архієрей осіняє співслужителів і зніймає з дискоса воздух і звіздицю, а ключар подає йому святе миро й скриньку для святих мощей, що кладуться під престіл. Далі іподиякон подає воскомастику.

Архієрей бере святі мощі, розгорнувши з папірців, в яких загорнено по три часточки, обліплені воском, і вкладає їх у скриньку чи в призначене місце, наперед помазавши миром, заливає воскомастикою і віддає ключареві.

Ключар кладе скриньку під престолом в середньому на схід стовпці чи в іншому місці.

Архієрей і в антимінс чи в антимінси, перше помазавши в мішечку святим миром, вкладає приготовані часточки і закріплює воскомастикою.