Єпископ Херсонський і Таврійський Никодим з 21 серпня 2020 року є керуючим Херсонською єпархією Православної Церкви України.

Єпископ Никодим (Кулигін Віктор Вікторович), народився 10 грудня 1968 року в місті Олешки (колишня радянська назва Цюрупинськ) Херсонської області в сім’ї військовослужбовця.

Служба батька проходила на Західній Україні, в Івано-Франківській області, де і пройшли шкільні роки з 1976 по 1986. Закінчив школу із золотою медаллю, брав участь в республіканських олімпіадах з математики.

У 1986 році вступив до Московського фізико-технічного інституту, який у 1992 році закінчив з червоним дипломом і рекомендацією продовжити навчання в аспірантурі.

З 1988 року по завершенні військової служби батька сім’я повернулася на Херсонщину.

По закінченні МФТІ повернувся до Херсона у 1992 році та ніс послух іподиякона у тоді ще єпископа Херсонського і Таврійського Іларіона (Шукало).

15 серпня 1993 року єпископом Іларіоном був рукоположений в сан диякона, а 27 лютого 1994 року – ним же в сан священика.

Для отримання духовної освіти навчався у Київській духовної семінарії, диплом якої отримав в 1997 році.

В Херсонській єпархії вів канцелярію та був секретарем єпархії.

З 1997 по 2003 рік перебував у клірі Донецької єпархії УПЦ (МП), де служив у кафедральному соборі, був завідуючим канцелярією і особистим секретарем митрополита Іларіона (Шукало).

В 2005 році повернувся в Херсонську єпархію, де з 2007 року до початку 2019 року служив в Свято-Духівському кафедральному соборі УПЦ (МП).

Взимку 2019 року звернувся до Управління Херсонської єпархії з проханням про приєднання до Православної Церкви України і став першим священником УПЦ (МП) на Херсонщині, що перейшов до ПЦУ.

З того часу служив в Стрітенському соборі, біля архієпископа Даміана і обіймав посаду прес-секретаря єпархії.

З жовтня 2019 року став насельником Свято-Михайлівського Київського Золотоверхого монастиря, 15 листопада прийняв чернечий постриг з ім’ям Никодим (на честь преподобного Никодима просвірника Печерського).

19 листопада, у зв’язку з необхідністю, враховуючи побажання тимчасово керуючого Херсонською єпархією архієпископа Климента, архієпископа на спокої Даміана (Замараєва), колишнього Херсонського і Таврійського, а також звернення духовенства Херсонської єпархії, Священний Синод ухвалив рішення про вікарного архієрея Херсонської єпархії з титулом «Генічеський». Таємним голосуванням ігумена Никодима було обрано єпископом Генічеським, вікарієм Херсонської єпархії.

4 грудня 2019 року собором ієрархів на чолі з Блаженнійшим Митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм за Божественною літургією у  Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі був рукоположений на єпископа.

Він є перший клірик РПЦ, висвячений у єпископа в Православній церкві України.

21 серпня 2020 року під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія відбулося чергове засідання Священного Синоду Української Православної Церкви (Православної Церкви України), на якому єпископа Генічеського, вікарія Херсонської єпархії Никодима було обрано єпископом Херсонським і Таврійським і призначено керуючим Херсонською єпархією Української Православної Церкви (Православної Церкви України).